UM Olsztyn: Promocja literackiego dorobku Warmii
Rokrocznie samorząd miasta wspiera pisarskie inicjatywy, promując tym samym literacki dorobek Warmii.
- W Olsztynie mieszka i tworzy wielu utalentowanych poetów i pisarzy - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta, Gabriela Konarzewska. - Widzimy ich olbrzymi potencjał, ale również ich potrzeby. W miarę naszych możliwości staramy się je zaspakajać, wspierając twórców w ich pracy.
Dzięki pomocy finansowej samorządu Olsztyna powstało kilka ciekawych pozycji czytelniczych cenionych już twórców. W tym roku do listy publikacji dołączyły kolejne. Pierwsza z nich to bajka 365. Co się stało z kalendarzem? autorstwa Agaty Grzegorczyk-Wosiek. Książka opowiada o reformie kalendarza przeprowadzonej przez Papieża Grzegorza XVIII w XVI w. oraz wiążącej się z nią badawczej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika wykonanej na jednej ze ścian krużganka olsztyńskiego zamku. Historia tablicy kopernikowskiej ukazana w bajkowy sposób opowiada o poszukiwaniu dziesięciu dziennych dat w celu skorygowania opóźnienia dotychczas funkcjonującego kalendarza.
Dzięki pomocy finansowej Gminy Olsztyn udało się również wydać trzy tomy poetyckie autorów należących do olsztyńskiego oddziału SPP: Wiersze dla psa Andrzeja Wojciechowskiego, Czas płonących ogrodów Krzysztofa Szatrawskiego oraz Czerwone skarpetki Marka Barańskiego.
Pomoc pieniężna samorządu pozwala również na wsparcie i promocję debiutujących autorów.
- Wspieramy mieszkańców zarówno finansowo i organizacyjnie - tłumaczy Konarzewska. - Jednym ze sposobów jest konkurs literacki Olsztyński Debiut 2017, w ramach którego wydaliśmy książkę Piotra Burczyka Z ukrycia .
Do istotnych publikacji 2016 roku, współfinansowanych przez miasto, należy zaliczyć m.in. Almanach 2016” tutejszego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz prace będące formą uczczenia 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski tj. Zabytkowe zbiory Biblioteki Hosianum oraz Jubilaeum Warmiae et Bibliothecae.
<- Wstecz do: Archiwum
Urząd Miasta Olsztyna,
olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/promocja-literackiego-dorobku-warmii.html
Ostatnie Artykuły

Jedno nieustąpienie na skrzyżowaniu zakończyło się śmiercią kierowcy

W Głuchołazach padła deklaracja, która ma utrzymać unijne pieniądze bliżej regionów

Fałszywy alarm z Pojezierza wywołał nocną akcję służb w Olsztynie

W Aquasferze rozegra się walka o kadrę i przepustki do Europy

Makabryczna scena na Kortowie okazała się lekcją dla przyszłych śledczych

Olsztyn zakwita kolorami, a centrum wypełnia się ponad sześcioma tysiącami roślin

Rozmowa ma stać się osią warmińsko-mazurskich Dni Rodziny

Spokojny weekend w powiecie olsztyńskim tylko z pozoru - drogówka wyłapała trzy zdarzenia

Olsztyn przenosi urzędowe płatności do telefonu i skraca drogę do ratusza

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - filie, godziny, katalog

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie - kontakt, świadczenia, godziny

Straż Miejska w Olsztynie - kontakt i zgłoszenia

Urząd Miasta Olsztyna - kontakt, sprawy i lokalizacje

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie - kontakt, godziny, bilety
Przydatne dane teleadresowe
- Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego w Olsztynie - kontakt, godziny, informacje
- Komenda Miejska Policji w Olsztynie - kontakt, godziny, informacje
- Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie - kontakt, godziny, informacje
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie - kontakt, godziny, informacje
- Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza nr 6 w Olsztynie - kontakt i godziny
- Dzienny Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych - kontakt, godziny, pobyt
