Fragment ikony przedstawiającej Chrystusa

Niezwykłe dzieła jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Olsztyńska BWA Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy twórczości Jerzego Nowosielskiego.

"Jerzy Nowosielski - Po śladach..." - tak zatytułowana jest wystawa, którą będzie można oglądać w stolicy regionu od piątku (25 maja). W BWA Galerii Sztuki prezentowana będzie jej część zorientowana na sakralny porządek, poświęcona ikonie, określająca bliski związek artysty z duchowym aspektem świata. Aby w pełni poznać twórczość Nowosielskiego, której najgłębszą formą jest jego postawa wobec sacrum, trzeba zrozumieć i przeżyć, że istotą ikony jest czysta abstrakcja, duchowa geometria, że pozorna lekkość, śmiałość formy wymaga wielkiej dyscypliny i skupienia, a materią malarską jest światło.

Prezentacji prac Nowosielskiego towarzyszy również przedstawienie twórczości artystów, którzy byli z nim blisko związani, jego uczniów, ale także tych, którzy go nigdy nie spotkali, a którzy w szczególny sposób, dogłębnie zrozumieli istotę jego twórczości i podążają jego śladami. Przetwarzają doświadczenie twórcze artysty, czerpią z tradycji, ale jednocześnie wnoszą nowe, współczesne wartości. Spośród artystów współczesnych udział wezmą: Michał Bogucki, Ignacy Czwartos, Paweł Dutkiewicz, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Krzysztof Klimek, Anna Kopeć-Gibas, Greta Leśko, Danyło Mowczan.

Będzie to również wyjątkowa okazja do obejrzenia rzadko prezentowanych prac Jerzego Nowosielskiego, wypożyczonych z kolekcji kościelnych i prywatnych. Wystawie będzie towarzyszył film zrealizowany specjalnie na tę ekspozycję przez Jana Lubicza Przyłuskiego, dotyczący realizacji Nowosielskiego w cerkwi w Górowie Iławeckim.

Wernisaż w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie w piątek (25 maja) o 18:00 przy al. Piłsudskiego 38.

<- Wstecz do: Archiwum

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.