Debata o rynku pracy w powiecie

W olsztyńskim starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Tematami spotkania były bieżąca sytuacja na rynku pracy i realizacja programów aktywizacji osób bezrobotnych.

W powiecie olsztyńskim od pewnego czasu utrzymuje się tendencja spadkowa ilości osób bezrobotnych. Na koniec maja tego roku w Urzędzie Pracy Powiatu Olsztyńskiego zarejestrowanych było 4 728 osób, to jest mniej o 770 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Prawo do zasiłku posiada 19 % z nich. Głównym z zadań urzędników jest uaktywnienie osób bez pracy, służą temu specjalne programy ułatwiające późniejsze znalezienie zatrudnienia. – Sytuacja na rynku pracy jest w miarę stabilna. Posiadamy jeszcze środki na aktywizację bezrobotnych, głównie w ramach programów unijnych. Najbardziej niepokojący jest natomiast fakt, że ponad 40 % zarejestrowanych w naszej bazie bezrobotnych mieści się w III profilu pomocy. To oznacza, że takie osoby nie mogą być kierowane do robót publicznych oraz na staże i szkolenia. Dlatego też w tym roku realizujemy specjalny program pn. „Lepsze jutro”, adresowany do osób długotrwale bezrobotnych i posiadających niskie kwalifikacje. Naszym założeniem jest doprowadzenie do zatrudnienia co najmniej 30 % jego uczestników, a także przywrócenie gotowości do pracy, a tym samym zmiana profilu pomocy z III na II wśród co najmniej 80 % osób objętych tych działaniem - tłumaczyła Krystyna Dudzińska, dyrektor UPPO. Jak się okazuje największą barierą w aktywizacji bezrobotnych jest ich brak możliwości dojazdu. W tej sytuacji trudno nie docenić roli powstających w ostatnim czasie w powiecie dużych firm. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy gmin Biskupiec, Barczewo, Jeziorany i Olsztynek.

Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego realizuje też projekty dofinansowane ze środków unijnych. Z pierwszego z nich korzystają osoby do 29 roku życia. – Wśród form wsparcia są staże, szkolenia indywidualne, bony szkoleniowe i na zasiedlenie oraz dotacje – mówiła Katarzyna Pietkiewicz, zastępca dyrektora UPPO. – Trzeba zaznaczyć, że młodzież aktywizuje się łatwiej. Wydatki w projekcie współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacji Rozwój 2014-2020, mamy zrealizowane już w 96 %.

Urząd Pracy w bieżącym roku kontynuuje także ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 rozpoczęty w 2017 r. projekt „Aktywizacja zawodowa osób powyżej 29 roku życia” o wartości 5,6 mln zł, a także rozpoczął 2-letni projekt poświęcony bezrobotnym w wieku 30 lat i więcej, za kwotę 4,1 mln zł. Projekty przewidują takie formy pomocy jak m.in. bon na zasiedlenie, dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, czy refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Specjaliści od pośrednictwa pracy prowadzą wiele dodatkowych działań, by zaktywizować bezrobotnych mieszkańców powiatu oraz pozyskać pracodawców.

DSC_0033 DSC_0029