Nie każdy ma potrzebę nieustannego przemieszczania się z miejsca na miejsce… Niektórzy z nas zwyczajnie chcieli by gdzieś osiąść i relaksować się stacjonarnie. Niestety wybudowanie domu na działce rekreacyjnej wiąże się z koniecznością załatwienia masy pozwoleń i dopełnienia różnych innych formalności… Najpierw potrzebujemy mapę do celów projektowych, później geodeta musi wytyczyć budynek, żeby kierownik budowy mógł wytyczyć wykopy pod ściany fundamentowe. Wszystko to kosztuje pieniądze, czas i nerwy. Na szczęście istnieją inne rozwiązania, jak chociażby te dostępne na stronie jednej z firm reprezentujących szeroko rozumianą branżę campingową
www.center-camp.pl
. O czym mowa? Oczywiście, że o domkach holenderskich i angielskich, które stanowią doskonała alternatywę zarówno dla przyczepy campingowej, jak i domu całorocznego, zwłaszcza, iż na rynku nie brakuje ofert domków holenderski z ogrzewaniem.Jeśli znalazłeś już swoje miejsce na ziemi, to szczególne, dokąd chciałbyś wyjeżdżać na weekendy i święta oraz urlopy, koniecznie sprawdź, jak możesz uczynić je jeszcze bardziej wygodnym i luksusowym, i to bez zdobywania pozwolenia na budowę! Dzisiejszy artykuł będzie o dobrze już znanych na polskim rynku domkach holenderskich, jak i nieco niszowych konstrukcjach modułowych. Zapraszamy do lektury.
Domek holenderski – luksusy domu w miniaturze
Nie ma się co oszukiwać, domki holenderskie nie należą do największych. Zazwyczaj są to domki o powierzchni do 20 do 40 metrów kwadratowych ( to i tak więcej, niż niektóre mieszkania w dużych aglomeracjach miejskich), na których znajdziemy aneks kuchenny, łazienkę z toaletą, salon oraz sypialnię (lub dwie).
Ograniczona powierzchnia domku sprzyja implementacji przemyślanych rozwiązań, które pozwalają na efektywne wykorzystywanie każdego metra kwadratowego. Dzięki temu, domki w praktyce wydają się znacznie większe i bardziej przestronne niż mogłoby to wynikać z ich metrażu.
Czy domki holenderskie mają jakieś wady?
Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego domku holenderskiego musimy się liczyć z wydatkiem rzędu do 50 do nawet 100 tysięcy złotych, to dużo jak na dom, który domem de facto nie jest, zwłaszcza, że za mniej niż 100 tysięcy złotych można już wybudować własnym sumptem niewielki domek murowany. Z drugiej strony, budowa domku murowanego niesie za sobą konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, to z kolei wiąże się z określeniem przeznaczenia działki i jej ewentualnym przekwalifikowaniem na działkę budowlaną. A co w sytuacji, kiedy nasza parcela nie może zostać przekwalifikowana na działkę budowlaną? Ostatecznie okazuje się, że nawet kwota 100 złotych za domek holenderski to niewiele…
Używany tańszy
Jeśli niekoniecznie chcemy wydawać do 50 do 100 tysięcy złotych na domek holenderski, możemy go kupić taniej, nawet za jedną dziesiątą ceny, ale używany. Na polskim rynku jest bardzo dużo używanych domków importowanych z zagranicy. Są one w różnym stanie technicznym i wizualnym - jedne mniej, drugie bardziej zadbane. Z pewnością znajdziemy wśród nich perełkę, którą po lekkiej renowacji będziemy mogli z dumą posadowić na swojej działce i użytkować wedle własnego uznania. Warto również pamiętać o tym, że przy okazji renowacji domek możemy doposażyć lub całkowicie zmienić jego wyposażenie i układ pomieszczeń – wszystko zależy od naszych chęci oraz dostępnego budżetu.
A dla bardziej wymagających – nowoczesne konstrukcje modułowe
Domki holenderskie mają specyficzną kubaturę przywodzącą na myśl przyczepę campingową albo wagon pociągu, to nie musi się nam podobać. Dla osób poszukujących bardziej stylowego rozwiązania producenci domów gotowych przygotowali jeszcze jedną propozycję – domek modułowy. Konstrukcja modułowa składa się z płyt włókno-cementowych, kompozytowych desek tarasowych oraz aluminiowej stolarki drzwiowej i okiennej z podwójnymi szybami. Duże przeszklenie oraz płaskie powierzchnie sprawiają, że gotowa konstrukcja przypomina wyglądem designerski apartament. Takie apartamenty już teraz można wynająć na barkach pływających po Zalewie Szczecińskim.