Moc grzewcza to nie jedyny istotny parametr pompy obiegowej co. Bardzo ważne są jeszcze wskaźniki mocy chłodniczej, mocy elektrycznej oraz sprawności COP. Wszystko to znacząco wpływa na odpowiednie działanie pompy. W przeciwnym wypadku narażamy się na jej przeszacowanie i wysokie koszty, bądź niedoszacowanie i brak odpowiedniego dogrzania budynku w najmroźniejsze dni.

Pompa obiegowa co – moc chłodnicza, elektryczna oraz sprawność COP

Moc grzewcza

Mocą grzewczą jest całkowita moc, która dostarcza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania, przez agregat sprężarkowy pompy obiegowej co.

Moc elektryczna

Mocą elektryczną określany jest pobór mocy z sieci energetycznej, aby zasilać agregat sprężarkowy pompy ciepła.

Moc chłodnicza

Moc chłodnicza to moc z jaką pobierane jest ciepło ze źródła dolnego przez agregat sprężarkowy. Innymi słowy – to różnica mocy grzewczej i mocy elektrycznej. Warto pamiętać, że agregat sprężarkowy nie jest jedynym odbiornikiem elektryczności z sieci. Oprócz nich, prąd pobierają także dwie pompy obiegowe co, czy też pompa wodna. Z tego głównie wynikają różnice interpretacji sprawności COP, które podają różne firmy.

Sprawność COP

Najczęściej sprawność COP, jest przez firmy podawana możliwie najbardziej korzystnie dla nich. Przy czym uwzględniając jedynie utratę mocy, by zasilić agregat sprężarki.

Dla użytkownika korzystniejszym rozwiązaniem będzie branie pod uwagę w COP energii, która jest pobierana przez pompę wodną lub pompy obiegowe. Firmy najczęściej podchodzą w ten sposób do obliczeń COP, kiedy oferowany przez nich produkt to pompa ciepła i agregat sprężarki w jednej obudowie.

COP to tak naprawdę proste wyliczenie trzech standardowych parametrów. Istnieje także sposób, aby dowiedzieć się jak dana firma do tego podchodzi. Jeżeli iloraz mocy elektrycznej i grzewczej pompy ciepła, okaże się wyższy nić podawane COP, będzie to oznaczało, że firma uwzględniła stratę mocy, by zasilić pompy obiegowe.

Węzeł cieplny

Najczęściej jest tak, że pompy są instalowane w osobnych pomieszczeniach i wespół z innymi komponentami tworzą kotłownię, czyli tzw. węzeł cieplny.

Wszelkie urządzenia, które składają się na węzeł cieplny, konfigurowane są wedle potrzeb każdego klienta. Klasycznym rozwiązaniem jest pompa, która służy wyłącznie do centralnego ogrzewania, będąca połączona bezpośrednio z instalacją.

Zdarza się, ze pompy obiegowe są już zainstalowane w obudowie pompy ciepła. Jeżeli pompa ciepła ma funkcjonować zarówno z centralnym ogrzewaniem, jak i z produkcją ciepłej wody użytkowej, w węźle cieplnym montuje się także specjalny zbiornik na wodę.

Producenci posiadają w swoich ofertach takie pompy, które mają już w komplecie zbiornik dla ciepłej wody użytkowej. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku jego pojemność może być nieco ograniczona. W takiej konfiguracji warto swoją instalację zaopatrzyć w zawór trójdrogowy. Pomoże on rozdzielić kierunek wody do zbiornika lub do instalacji centralnego ogrzewania.

Bardziej rozbudowane instalacje posiadają tzw. zbiornik buforowy. Jego zadaniem jest zapewnienie bezwładności cieplnej. Dzięki temu, znacznie wydłuża się cykl pracy pompy ciepła oraz czas między jej następnymi uruchomieniami. Zbiornik buforowy może okazać się złym rozwiązaniem w wypadku kiedy stosuje się podłogowe ogrzewanie. Natomiast w przy standardowej grzejnikowej instalacji centralnego ogrzewania lub w przypadku systemu biwalentnego, z pewnością będzie dobrym pomysłem.