Pojawienie się w Polsce popularnej mody na zdrowy i piękny uśmiech spowodowało, że coraz więcej rodziców zaczęło zakładać swoim dzieciom aparaty na zęby. Z czasem i dorośli zaczęli decydować się na to rozwiązanie i także oni częściej zaczęli umawiać się na wizyty w gabinetach ortodontycznych.
Na czym polega kontrolna wizyta u ortodonty, kiedy ma się już założony aparat?
Podczas wizyty kontrolnej, zazwyczaj dochodzi do wymiany części aparatu. Chodzi dokładnie o części, które są naklejane na zęby – drucik umieszczony na zameczkach. Ta część podlega dość częstej wymianie, natomiast już nie przy okazji każdej wizyty, zmienia się łuk ortodontyczny. Najczęściej ortodonta wyłącznie zakłada specjalny łańcuszek bądź taż ligaturę – element, który utrzymuje drucik w zamku. Może bowiem dość do tego, że wyślizgnie się on z aparatu, zatem musi być on umocowany w wyjątkowy sposób.
Jakie rodzaje aparatów dostępne są aktualnie na rynku?
Warto zacząć od tego, że aparaty ortodontyczne dzieli się na ruchome oraz na takie, które są przytwierdzane w jamie ustnej na stałe, a ich części przyklejane są do zębów pacjenta na czas leczenia. Ruchome aparaty stosowane są najczęściej u dzieci, podczas bardzo wczesnej fazy leczenia. Istotna jest w tej sytuacji samodyscyplina u takiego pacjenta. Wynika to z faktu, że tego typu aparat można zdjąć w każdej chwili. Zakłada się je często na całą noc oraz w ciągu dnia na mniej więcej od dwóch do czterech godzin. Tylko w takiej konfiguracji cała terapia ruchomym aparatem może być skuteczna.
Leczenie wykorzystując stały, metalowy aparat na zęby
Aparaty stałe można podzielić na dwie główne kategorie czyli: aparat estetyczny, który jest zewnętrznym narzędziem – przykleja się go do zębów na ich zewnętrzne powierzchnie, które widoczne będą podczas uśmiechania się. Możliwością jest też metalowy aparat na zęby, który w odróżnieniu od tych ceramicznych, estetycznych, jest o wiele bardziej widoczny. Natomiast należy pamiętać, że metalowe aparaty są bardzo cenione za swoją skuteczność w leczeniu i relatywnie niską cenę jaką trzeba za nie zapłacić. Najczęściej koszt takiego aparatu za jeden łuk, nie przekracza 1800 złotych.
Za aparat estetyczny zapłacić trzeba już przynajmniej dwa tysiące złotych, natomiast są one zdecydowanie mniej widoczne, dlatego bardzo często decydują się na nie osoby dorosłe. Na metalowy aparat na zęby w największej ilości przypadków decyduje się młodzież, chociaż nie ma żadnych powodów, dla których i osoby dorosłe nie mogłyby wybrać takiego rozwiązania. U większości pacjentów można stosować również wewnętrzne aparaty – zwane też lingwalnymi. Tego typu aparaty przykleja się już na wewnętrzne powierzchnie zębów, zatem są one kompletnie niewidoczne dla całego otoczenia osoby, która nosi taki aparat.
Na samym początku leczenia, pacjent może ewentualnie wyczuwać aparat językiem, natomiast jest on kompletnie nie widoczny w jego jamie ustnej, stąd też stosując takie rozwiązanie można bez obaw uśmiechać się z pewnością, że tego aparatu nie widać. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że są to aparaty z górnej półki cenowej. Za aparat wewnętrzny trzeba zapłacić około pięć tysięcy złotych. Dodatkowo, jeżeli taki aparat jest wykonywany na indywidualne zamówienie, jego cena może wzrosnąć nawet do ośmiu tysięcy złotych – tylko za jeden łuk.
Czy aparat na zęby, wykonany specjalnie dla danego pacjenta jest zdecydowanie lepszy od innego typu rozwiązań?
Aparaty wewnętrzne wykonane dla indywidualnych potrzeb konkretnej osoby, potrafią poradzić sobie z bardzo dużą liczbą wad ortodontycznych u pacjentów. Dodatkowo, mają one dużo szersze spektrum zastosowań w gronie wewnętrznych aparatów, w przeciwieństwie do językowych aparatów prostszych, których cena jest zdecydowanie niższa. Stąd też przed zakupem, warto się zastanowić jakie mamy oczekiwania, oraz określić jakie mamy potrzeby co do leczenia ortodontycznego. Może się bowiem okazać, że dla naszego przypadku w zupełności wystarczy aparat zewnętrzny. Unikniemy wtedy niepotrzebnych kosztów.