Jednymi z popularniejszych koron zębowych, z pewnością są porcelanowe korony. Są one doskonałym rozwiązaniem dla ubytków, które pojawiły się w wyniku próchnicy lub złamania. Korony porcelanowe w Warszawie ale i w każdym innym mieście, stosuje się w przypadku przebarwień i plam związanych z fluorozą i większych ubytków tkanek twardych. Przed podjęciem decyzji, warto znać ich wady, zalety, ceny oraz alternatywy.

Korony porcelanowe w Warszawie wykonywane są w niezliczonej ilości miejsc. Aby znaleźć najlepszy gabinet, warto zaczerpnąć opinii w internecie lub poradzić się znajomych. Nie powinno się wybierać protetyka na „chybił trafił”.

Korony porcelanowe – wady i zalety

Porcelanowe korony mogą się poszczycić nieprzeciętnymi względami estetycznymi. Są pod tym względem o wiele lepsze, niżeli metalowe korony. Dodatkowo są trwalsze niż korony pełnoceramiczne. Pacjenci na ogół bardzo chwalą to rozwiązanie.

To, jak długo proteza może być użytkowana, w dużej mierze zależy od stanu zęba, o którego opiera się uzupełnienie. Istotne są też materiały wykonania, umiejętności protetyka oraz warunki zgryzowe pacjenta. Jeżeli korona zostanie zrobiona w odpowiedni sposób, utrzymać się może naprawdę wiele lat.

Korony porcelanowe w Warszawie – wady, zalety i ogólna charakterystyka

Jako wadę porcelanowych koron ze stali, wyróżnia się szary kolor, który widoczny jest u brzegów dziąseł. Stąd też często rekomenduje się licowaną koronę porcelanową w bocznym odcinku łuku zębowego oraz pełnoceramiczną w odcinku przednim.

Ważną kwestią dla osób, które zastanawiają się nad koroną porcelanową, będzie na pewno cena. Koszty założenia takiej koronki, powinny zamknąć się w jednym tysiącu złotych. Jeżeli w skutek nieszczęśliwego wypadku doszło do złamania zęba, można się starać o leczenie protetyczne refundowane z NFZ.

Jak powstaje korona porcelanowa?

Jeżeli zęby zostały wyleczone endodontycznie, nie ma znaczenia czy są żywe lub martwe. W obydwu przypadkach można założyć na nie korony porcelanowe. Najczęściej cały proces wymaga przynajmniej trzech wizyt. Pierwsza z nich to najczęściej ocena jakości zęba, czy nadaje się on na umieszczenie korony.

Jeżeli protetyk stwierdzi, że dany ząb jest zdrowy i się nadaje, zostanie on oszlifowany. Kolejno pobrany zostanie wycisk specjalną masą, a na koniec dentysta zabezpieczy ząb, tymczasową koroną ochronną. Należy pamiętać, że korona tymczasowa nie może być użytkowana zbyt długo, jest ona bardzo delikatna i może ulec zniszczeniu.

Druga wizyta zakłada już weryfikację dopasowania struktury korony metalowej. Podczas ostatniej wizyty protetyk zacementuje porcelanowy ząb.

Często pojawiają się wątpliwości co do szlifowania korony porcelanowej. Otóż, wykonana poprawnie, nie powinna tego wymagać. Jeżeli jednak zachodzi taka konieczność, należy oszlifować ją bardzo oszczędnie.

Korona porcelanowa – wskazania i przeciwwskazania

Korona stomatologiczna jest protetyczną strukturą, która za zadanie ma odbudować zniszczone tkanki zębowe, które uległy złamaniu lub próchnicy. Wyglądem przypomina ona czapeczkę nakładaną na ząb. Wymienić można kilka rodzajów koron zębowych: dodziąsłowe, naddziąsłow oraz poddziąsłowe. Różnica między nimi polega głównie na zasięgu względem tkanek przyzębia i dziąsła.

Wyróżniając materiały z jakich tworzy się korony, jedną z popularniejszych jest korona porcelanowa. Podbudowa na jakiej jest wykonywana może być ceramiczna lub metalowa. Góruje ona nad metalową koroną pod względem estetycznym, natomiast ustępuje jej wytrzymałością.

Korona na zęby powinna być założona w wypadku większych ubytków tkanek twardych, które nie utrzymają wypełnienia. Wskazaniem są także plamy i przebarwienia związane z fluorozą, tetracyklinami i sinienie zębów wskutek leczenia endodontycznego.

Chcąc zadbać o estetykę, koronę można założyć na zrotowany ząb, szczególnie jeżeli nie chcemy poddawać się leczeniu ortodontycznemu. Korony dentystycznej nie powinno się zakładać w wypadku nadmiernie zniszczonych zębów, choroby przyzębia, periodontopatii, a także okołowierzchołkowych zmian korzenia zęba.