Jakie wyróżniamy narzędzia ścierne i materiały?

Jak wiadomo, sporą część powierzchni, jesteśmy w stanie samodzielni wygładzić. Nie obędzie się jednak bez elementarnej wiedzy o tym, jakie materiały ścierne będą odpowiednie, jakie są ich rodzaje oraz przeznaczenie. Tylko kiedy wybierzemy adekwatne materiały i narzędzia, unikniemy ryzyka uszkodzenia naszych powierzchni.

Odpowiedni dobór

Nigdy nie dowiemy się jakie narzędzia ścierne będą najlepsze, zanim nie przekonamy się, jaki typ powierzchni będziemy chcieli poddać obróbce. Wszelkie miękkie powierzchnie, powinno się szlifować wykorzystując ściernice miękkie. Do materiałów twardych, użyjmy miękkiej ściernicy. Dzięki ściernicom twardym możliwe jest szlifowanie profilowe oraz zgrubne. Pozwala to też na wykonywanie prac przy wykorzystaniu specjalnego chłodziwa do szlifowana na mokro.Jeżeli nie można dopuścić do wydzielania sporych ilości ciepła oraz z w przypadku przedmiotów o większych powierzchniach przerywanych, powinno stosować się ściernice miękkie.

Wszelkie materiały ścierne, mogą być używane podczas ręcznej obróbki, ale też przy wykorzystaniu elektronarzędzi. Zazwyczaj są to szlifierki i specjalne krążki ścierne, a czasami też i zakładając papier ścierny na wiertarkę. Zawsze znajdziemy specjalne numeryczne oznaczenia, określające dokładną grubość ziaren. Wyższy numer, będzie świadczył, że ziarna są drobniejsze.

Kiedy przystępujemy do doboru wielkości ziaren, warto pod uwagę wziąć typ wykonywanej przez nas obróbki oraz to, jaką chcemy otrzymać gładkość powierzchni. Do wykonywania obróbki, najczęściej stosuje się różne granulacje. Począwszy od większych ziaren, przez następne wyższe granulacje, aż do momentu, kiedy uzyskamy pożądany efekt. Dobór materiałów musi być bardzo precyzyjny. Jeżeli pominiemy więcej niż jedną granulację, możemy mieć wówczas problem z pozbyciem się rys po niższej granulacji.

Rodzaje materiałów ściernych

  1. Papier wodoodporny. Przydatny do mokrego polerowania metalu (jego uziarnienie jest bardzo drobne).
  2. Płótna – Odpowiednie do metalu i do drewna. Cechują się wyższą wytrzymałością, niżeli papierowe arkusze.
  3. Rolkowany papier ścierny o różnych szerokościach. Najczęściej sprzedaje się go na metry, na płóciennym lub papierowym podkładzie. Zdarza się też, że od spodu umieszczony ma specjalny rzep.
  4. Arkusz papieru ściernego. Najlepszy podczas ręcznej obróbki, a także przy użyciu urządzeń ręcznych. Tego typu materiały ścierne, nadają się zarówno do suchego, jak i mokrego szlifowania.
  5. Specjalny papier do oscylacyjnych szlifierek. Przyjmuje postać w kształcie żelazka lub trójkąta, wraz z rzepem do mocowania. Niezwykle przydatny, w wypadku polerowania miejsc trudno dostępnych.
  6. Pas bezkońcowy. Zakłada się go do taśmowych szlifierek. Znajduje zastosowanie kiedy szlifowane są spore powierzchnie. Pomaga on usprawnić wszystkie procesy i jest uniwersalny, ponieważ da się dopasować odpowiedni rozmiar pasa do każdej szlifierki.
  7. Krążki ścierne na rzep. Nadają się do urządzeń takich jak np. wiertarka lub szlifierka mimośrodowa. Można też postawić na wersję ze specjalnymi otworami odpylającymi.
  8. Tarcze na rzep wachlarzowe. Najlepsze do polerowania metalu. Świetnie współpracują ze szlifierkami kątowymi.
  9. Listkowe ściernice. Podobnie jak tarcze, doskonale polerują metal i pasują na szlifierki kątowe.
  10. Krążki fibrowe. Materiały, które posiadają bardzo charakterystyczne wycięcie na środku. Są one nakładane bezpośrednio na tarczę, którą to kolejno mocuje się do wiertarki.