Pisarz miejski na ratuszowej wieży

Jest stypendystą Niemieckiego Forum Kultury. Marcel Krueger przez najbliższe miesiące będzie pełnić funkcję pisarza miejskiego.

Takie stypendia przyznawane są od 2009 roku. Dotychczas pisarze miejscy uwieczniali swoje przemyślenia m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Mariborze czy Lwowie. Teraz zadanie jest realizowane właśnie w stolicy Warmii i Mazur.

- Celem jest upowszechnianie wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym Niemców i ich wschodnich sąsiadów - informuje prezes zarządu Niemieckiego Forum Kultury, Winfried Smaczny. - Stypendium jest finansowane jest przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Pisarz miejski dotarł do Olsztyna w poprzednim tygodniu. Miał już okazję spotkać się m.in. z prezydentem Olsztyna. We wtorek (14 maja) został przedstawiony podczas oficjalnej konferencji.

- Nie ma wątpliwości, że spora część naszej historii się przeplata - mówi Piotr Grzymowicz. - Na pewno będziemy mieli okazję dowiedzieć się, jak na nas, nasze miasto spogląda ktoś z zewnątrz. Nie mam wątpliwości, że projekt będzie pouczający i bardzo udany.

Przy realizacji przedsięwzięcia współpracują gmina Olsztyn oraz Fundacji Borussia.

- Mogę zapewnić, że będziemy dbać, by pisarz miejski mógł jak najszerzej uczestniczyć w życiu naszego miasta - powiedziała prezes Fundacji Borussia, Kornelia Kurowska. - Uważam, że niezwykle ważna jest zmiana perspektywy. Często nie dostrzegamy wszystkiego, co na otacza, wszystkiego dobrego, co dzieje się wokół nas.

Marcel Krueger urodził się w 1977 roku w Solingen w Nadernii Północnej-Westfalii, a mieszka w Irlandii. Jest pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Tematy do swojej pracy znajduje zajmując się historią Europy i podróżując po świecie.

- Od pierwszych dni jestem tu przyjmowany bardzo ciepło - mówi pisarz miejski. - Bywałem już w tym regionie, bowiem jest z nim związana historia mojej rodziny. Chodzi nie tylko o odkrywanie przeszłości, a także jak pokazywać wspólne dzieje.

Stypendium pisarza miejskiego potrwa pięć miesięcy. Jego zapiski można śledzić na specjalnie utworzonym w tym celu blogu: http://pisarz-miejski-olsztyn.com.

[blog pisarza miejskiego] [galeria zdjęć]

<- Wstecz do: Archiwum