Znane wszystkim projektory czy też rzutniki, inaczej niż niegdyś, nie są już towarem uznawanym za luksusowy. Przy naprawdę niewielkim koszcie, możemy stać się posiadaczami niezłej klasy urządzenia, które pozwoli nam we własnym domu, cieszyć się obrazem o przekątnej nawet trzystu cali.

Kiedy posiadamy swój

projektor

, zyskujemy ogrom możliwości. Rzutnik multimedialny jest nie tylko doskonałym urządzeniem dla szkół, biur i innych miejsc, gdzie przeprowadza się prezentacje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić swój własny projektor do domu, który pozwoli nam wyświetlać filmy, gry komputerowe, a także korzystać z telewizji. Będzie to także świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy do niego podłączyć własne kino domowe.

LCD

Jeżeli chodzi o projektory przenośne, technologia LCD jawi się jako jedna z popularniejszych. W ich przypadku, generowanie obrazu odbywa się dzięki matrycy lub matrycy ciekłokrystalicznej, przez którą przenika dość silny promień światła wprost z lampy.

Kiedy mamy do czynienia z rzutnikiem ceny niższej, spotkamy się z matrycą TFT, a w urządzeniach droższych – z trzema polisilikonowymi matrycami. W wypadku tego pierwszego, będziemy uzyskiwać obraz o mniejszym kontraście oraz niższej jasności. Dzięki zastosowaniu aż trzech matryc, zyskujemy gwarancję obrazu o wiele wyższej jakości oraz lepszą głębie kolorów. W związku z tym, nowsze modele projektorów stosują właśnie tę technologię.

LCD, DLP, LCOS, a może CRT? Jaki projektor warto wybrać?

DLP

Ta technologia bazuje na procesorze lub wielu procesorach, które posiadają swoją pamięć wewnętrzną RAM, a także setki tysięcy ruchomych luster o mikroskopijnych rozmiarach. Obraz trafia do procesorów, gdzie przy pomocy luster kierowany jest do obiektywu. Wszystkie lustra wykonują niezależne ruchy – odbijają lub pochłaniają światło. Kiedy światło zostanie przepuszczone przez pryzmat lub filtr kołowy, zostaje uzyskany kolor.

Projektory mogą być zaopatrzone w jeden, dwa lub trzy procesory DLP, a wówczas na każdy piksel przypada jedno, dwa bądź trzy lustra. Dzięki temu, otrzymujemy świetny kontrast i szybkie odświeżanie, a to przekłada się na płynność obrazu.

LCOS

Mamy tutaj do czynienia z pewnym połączeniem dwóch technologii – LCD z DLP. Tak samo, jak w przypadku LCD, stosuje się tu ciekłokrystaliczne panele. Jednak nie przechodzi przez nie światło. To na powierzchni luster umieszczone są ciekłe kryształy. Światło odbijając się od nich, przechodzi do obiektywu, a dzięki temu generowany jest obraz.

W efekcie, jakość obrazu jest doskonała, a wszystkie szczegóły świetnie odwzorowane. Ponadto, można uzyskać bardzo wysoką rozdzielczość, płynność obrazu i głębie kolorów. Technologia LCOS, umożliwia prawie całkowite pozbycie się kwadratowych pikseli z obrazu – w technologii LCD, mogą być one widoczne. W związku z wygładzeniem krawędzi wszystkich pikseli, dochodzi do zacierania się granic między nimi. Dodatkowo, nie pojawi się tutaj zjawisko „tęczy”, które często występuje w wypadku projektora multimedialnego DLP.

Obecnie, stawiając na rzutnik LCOS, wybieramy najlepsze wyjście zarówno do użytkowania domowego, jak i biznesowego. Niestety, musimy się tutaj liczyć z dość dużym wydatkiem.

CRT

Ta technologia zakłada generowanie obrazu przez lampy Cathode Ray Tube, w liczbie trzech. Każda ma wyświetlać obraz w jednym z trzech kolorów. Dzięki połączeniu strumieni światła, uzyskiwany obraz posiada wysoki kontrast oraz dobrze nasycone kolory. Projektory tego typu, nie mogą być jednak przenośne, gdyż są to wyjątkowo spore i ciężkie urządzenia. Najczęściej montuje się je na stałe, a ponadto są one już wycofywane z produkcji.