Co to jest yerba mate i skąd pochodzi?

Yerba mate jest to rodzaj zmielonych i wysuszonych liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta rośnie w Ameryce Południowej, a popularna jest w takich krajach jak Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, Brazylia. Nazwa tego naparu pochodzi od łacińskich słów herba – ziele i mati – w języku keczua oznaczające tykwę. Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów yerby z różnym dodatkami. Począwszy od owoców, ziołowych dodatków, olejków czy aromatów.

Yerba mate jako świetna alternatywa dla kawy. Jakie ma właściwości?

Decydując się na spróbowanie yerba mate – zważywszy na niższą cenę warto rozważyć kwestię zakupu online produktu - https://un-mate.pl/. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę właściwości jakie dostarcza organizmowi ten właśnie rodzaj naparu. Yerba jest to świetna alternatywa dla kawy, ponieważ bardzo dobrze pobudza, ale co istotne nie powoduje przy tym przykrych dolegliwości żołądka. Ponadto w przeciwieństwie do kawy nie wypłukuje z organizmu tak ważnego składnika jakim jest magnez. Jest to napój, który oczyszcza organizm z toksyn i odżywia go. Zwiększa odporność i przemianę materii. Wśród najważniejszych składników aktywnych yerba mate znajdują się: ksantyny (kofeina, teobromina, teofilina), polifenole, saponiny, mikroelementy, makroelementy i witaminy.

Wyposażenie, w jakie warto się zaopatrzyć kupując yerba mate

Do picia naparu z yerba mate wykorzystywana jest bombilla, czyli specjalna rurka filtrująca. Jest ona niezbędna ponieważ sam napój zawiera spore ilości fusów, które utrudniają spożywanie. Kolejnym niezbędnym elementem jest tak zwane matero, czyli naczynie, w którym znajduje się sam napój. Na rynku znajdziemy je wykonane z przeróżnych materiałów o różnej wielkości i kształtach. Począwszy od tykwy tradycyjnej, czyli suchej i wydrążonej dyni, aż po naczynka ceramiczne, gliniane czy wykonane z żywicy. Podczas przygotowywania naparu warto pamiętać o tym, że można kilkukrotnie dokonywać dolewek wody, aż do momentu, gdy napój straci na intensywności smaku. Yerbę współcześnie spożywa się zarówno na ciepło, ale także jako zimny napój chłodzący.