Domy modułowe, mimo że są obecne na polskim rynku od kilku lat, ciągle stanowią nowość w branży budowlanej. Widać jednak widoczny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem - coraz więcej osób decyduje się na ten sposób budowy własnego domu. Przekonuje ich przede wszystkim elastyczność tego rozwiązania - możemy postawić tą metodą domy do 35 m2, lokale usługowe, obiekty gastronomiczne, jak i domy o powierzchni ponad 100 m2.

Czym właściwie są domy modułowe? Jak powstają i kto powinien się nimi zainteresować? W poniższym artykule przybliżamy charakterystykę tego rozwiązania, a także przedstawiamy największe zalety domów modułowych.

Domy modułowe - czym się charakteryzują?

Tego rodzaju budynki nazywane są także domami segmentowymi, ponieważ powstają z wielu segmentów. Wielokrotnie do ich produkcji używa się także różnych materiałów - najczęściej jest to stal, drewno i szkło. W rzeczywistości to nic innego jak zbiór sześcianów, które po złączeniu tworzą przytulny dom.

Podstawową różnicą między domami modułowymi, a tymi powstającymi w tradycyjnej technologii jest sposób ich ‘produkcji’. Wszystkie elementy takiego budynku powstają w hali produkcyjnej, a następnie są składane na placu budowy. Samo połączenie elementów zajmuje zaledwie kilka dni, po których budynek jest gotowy do użytkowania. Taki rodzaj budowy pozwala znacząco skrócić czas realizacji inwestycji.

Producenci tego typu rozwiązań proponują nam dwie opcje domów modułowych. Pierwszą są konstrukcje tworzone z keramzytobetonu, który umieszczony jest w stalowej ramie budynku. Zastosowanie takiego połączenia gwarantuje niewielki ciężar budynku, a jednocześnie jego wytrzymałość. Ściany takiego domu wypełnione są płytami gipsowymi, a w ich środku przebiegają wszystkie instalacje. Ta metoda wykorzystywana jest do produkcji zarówno małych domów do 35 m2, jak i większych konstrukcji.

Drugą technologią są domy szkieletowe, które powstają jako konstrukcje stalowe lub drewniane. Taki obiekt jest w pełni wyposażony w instalacje wodno - kanalizacyjne, elektryczne oraz ogrzewanie. Idealnie sprawdza się jako budynek, do którego budowy potrzebujemy uzyskać pozwolenie na budowę oraz jako domek letniskowy. Montaż takiego budynku zajmuje około 14 dni.

Projekt domu do 35 m2 - własny pomysł czy gotowiec?

Najpopularniejszą formą domków modułowych są niewielkie bryły, których powierzchnia domu nie przekracza 35 m2. Wielu producentów posiada w swoim katalogu propozycję takiego rozwiązania - tylko, czy warto z nich korzystać, czy lepiej zdecydować się na własny projekt?

Utarło się przekonanie, że domy modułowe mają mniej estetyczny wygląd, niż ich murowanie kuzyni. To jednak nieprawda! Nowoczesne realizacje to nie tylko wygoda, ale również estetyczny i innowacyjny wygląd, który możemy samodzielnie dopasować do swoich wymagań. W dowolny sposób możemy łączyć stal, drewno i szkło nadając budynkowi wyjątkowego charakteru.

Domy modułowe - ciekawa nowość w branży budowlanej

Zalety domu modułowego

Niezależnie, czy wybierzemy mały dom do 35 m2, czy też wielki obiekt handlowy wykonany w technologii modułowej to zawsze czas realizacji takiego projektu będzie dużo niższy, niż w przypadku klasycznego budownictwa. Takie obiekty powstają w 80% w zaciszu hal produkcyjnych, a sam montaż na placu budowy nie zajmuje więcej niż 3 - 4 dni.

Ich montaż nie wymaga również specjalnych warunków atmosferycznych - bez trudu można prowadzić go zimą lub jesienią. Taki obiekt sprawdzi się również na dowolnym podłożu - piaszczystym, skalistym, czy też podmokłym.