Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Uczestnicy konferencji przy stole

Dwa tygodnie zostały do kolejnej edycji Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. Organizatorzy wydarzenia z Miejskiego Ośrodka Kultury przedstawili dziś (28 listopada) szczegóły wydarzenia.

Koncerty gwiazd, świąteczne warsztaty, rękodzielniczne i gastronomiczne stoiska, moc atrakcji dla dzieci i dla dorosłych - tak w największym skrócie będzie wyglądać zbliżający się Jarmark. A wszystko w ekologicznej oprawie, bowiem hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: "Naturalnie święta!". Zabawa między 12 a 15 grudnia.

- Tam, gdzie to tylko możliwe, będziemy schodzić z wszelkich nieekologicznych przejawów radowania się świętami - zapowiada dyrektor olsztyńskiego MOK-u, Mariusz Sieniewicz. - Wydaje mi się, że program jest dość bogaty. Zależało nam na tym, aby skupić się przede wszystkim na wydarzeniach artystyczno-kulturalnych, bo to one budują i tożsamość miasta i tego czasu, który się zbliża.

Gwiazdami tegorocznego Jarmarku będą m.in. Stanisław Soyka, Krystyna Czubówna, Michał Milowicz i Czesław Mozil. Uczestnicy będą mogli bawić się przy tradycyjnej karuzeli. Dzięki specjalnym, ekologicznym warsztatom, będzie okazja nauczyć się robić niezwykłe prezenty albo szyć wyjątkowe woreczki na podarki.

- Staraliśmy się, aby ten program był atrakcyjny - kierownik Biura Festiwalowego MOK, Piotr Podgórski. - A pod tym względem chcieliśmy, żeby Jarmark sam w sobie był przyciągający. Jednak nie jako część wystawiennicza, ale też żeby goście chcieli odwiedzić wydarzenie ze względu na to, co się dzieje na scenie.

Nie zabraknie koncertów olsztyńskich artystów, m.in. przy Wysokiej Bramie czy pod arkadami. Dzięki temu różne części Starego Miasta będą żyć przez cały czas trwania Jarmarku. Poza tym ustawiona zostania specjalna "Ściana życia", na której odwiedzający imprezę będą mogli wpisywać swoje przemyślenia związane z ekologią i życzenia, jakie chcieliby złożyć Ziemi.

Targ Rybny będzie strefą skierowaną do najmłodszych. Tam nie zabraknie świetlnych zabawek, m.in. zaprzęgu św. Mikołaja, który będzie można rozświetlić siłą własnych mięśni - zamiast reniferów, będą rowery, przy pomocy których będzie można wyprodukować prąd. Stanie też siedmiometrowy, świetlny pałac czy mieniące się, różne zwierzęta.

- Tradycyjnie już odwiedzi nas św. Mikołaj z Rovaniemi - informuje Piotr Pancer z MOK-u. - Będzie w Olsztynie od czwartku do soboty. Każdego dnia spotykać się będzie przez godzinę z dziećmi na Starym Mieście. Poza tym Odwiedzi najmłodszych w szpitalach i specjalnych placówkach. Rozda łącznie 780 podarków.

Pierwszego dnia (czwartek, 12 grudnia, 16:30), przed oficjalnym otwarciem Jarmarku, sprzed Wysokiej Bramy ruszy Orszak Świętego Mikołaja. Organizatorzy zachęcają do dołączenia do radosnego korowodu. Natomiast ostatniego dnia (niedziela, 15 grudnia, godz. 11:00) odbędzie się Bieg Mikołajkowy na pięciokilometrowej trasie wokół Starego Miasta. Cały czas można się zgłaszać, już teraz jest ok. 100 chętnych. Wpisowe - 25 złotych od osoby - zostanie przeznaczone na potrzeby oddziału dziecięcego Wojewódzkiego Zespołu Leczenia Psychiatrycznego.

Jarmarkowi cały czas towarzyszyć będą stragany z żywnością, rękodziełem, choinkowymi ozdobami. Ustawionych zostanie niemal 40 stoisk.

Warmiński Jarmark Świąteczny odbędzie się między 12 a 15 grudnia 2019 roku.

[program]

<- Wstecz do: Archiwum