Trzej królowie na koniacdh

Zbliża się kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. W stolicy Warmii i Mazur główna część wydarzenia zacznie się na placu przed ratuszem, a skończy na pl. Solidarności, naprzeciw planetarium.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w kraju wyruszył warszawskimi ulicami w 2009 roku. W kolejnych latach kolejne miasta dołączały do inicjatywy. Tak stało się też siedem lat temu w stolicy Olsztynie. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi "Cuda, cuda ogłaszają", czyli fragment kolędy "Dzisiaj w Betlejem".

- Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny - wyjaśnia ks. Michał Tunkiewicz z Forum Prorodzinnego. - Ale chodzi także o te cuda w naszym życiu codziennym. To choćby pokonywanie naszych słabości czy otwieranie się na innych.

Tradycyjnie już w Olsztynie poszczególne orszaki gwiaździście będą zbliżać się do pl. Jana Pawła II, na którym nastąpi ich połączenie. Orszak azjatycki (Melchior) wyruszy z parafii pw. św. Józefa, europejski (Baltazar) swój początek będzie mieć w parafii pw. MB Saletyńskiej, a afrykański (Baltazar) zacznie pochód w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- To już szósty raz, gdy prowadzę orszak afrykański - mówi Abdallah Elkhabit, który wcieli się w postać króla Baltazara. - Dawanie radości wszystkim, którzy z rodzinami celebrują to wydarzenie, jest bardzo miłe. Cieszę się, że znów spotkamy się w tym radosnym dniu.

W całym województwie orszaki przejdą w 49 miejscowościach. Temu, który odbędzie się w stolicy regionu patronują metropolita warmiński, marszałek województwa oraz prezydent Olsztyna.

- Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Nie mam wątpliwości, że dla wielu osób to bardzo ważne wydarzenie. Każdego roku potwierdzają to tłumy na ulicach naszego miasta. Nie tylko olsztynian, ale także gości przyjeżdżających z innych miast.

W olsztyńskim orszaku weźmie udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek, heroldów oraz ok. 150 wolontariuszy. Organizatorzy przygotowali m.in. trzy tys. koron, dwa tys. śpiewników. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku i gorącej herbaty. Podczas orszaku odbędzie się kwesta na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.

Początek głównych uroczystości o 12:15 na pl. Jana Pawła II, po nim przejście na pl. Solidarności, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Trasy orszaków:
* azjatycki (parafia pw. św. Józefa; msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:35) - Jagiellońska, Wojska Polskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada;
* europejski (parafia pw. MB Saletyńskiej; msza o 10:00, początek przejścia ok. 11:15) - Morska, Bałtycka, Konopnickiej, Nowowiejskiego, 11 Listopada;
* afrykański (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:40) - Kopernika, Mickiewicza, Kruka, Mrongowiusza, 1 Maja.

W związku z poniedziałkowym przemarszem Orszaku Trzech Króli ulicami Olsztyna wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W godzinach ok. 11:25-16:00 część linii autobusowych i tramwajowych skierowana zostanie na trasy objazdowe. Poza tym przypominamy, że 6 stycznia obowiązuje rozkład jazdy oznaczony jako "Niedziele i święta".

[zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej]

<- Wstecz do: Archiwum