Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Wiele firm, magazynów, sklepów czy punktów usługowych, bez względu na to czym się zajmują, może skorzystać z takich narzędzi jak wózek paletowy. Jest to nie tylko kwestia wygody pracowników (chociaż jest to poniekąd również ważna kwestia, przenosząca się pośrednio na wyniki), ale być może przede wszystkim zagadnienie z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, znanego nam dobrze pod akronimem BHP.

Proste i złożone wózki

Popularne paleciaki, czyli wózki paletowe to nic innego jak wózki elektryczne, stosowane do bezpiecznego transportu rzeczy ciężkich i potencjalnie niebezpiecznych w samodzielnym przenoszeniu. Są to narzędzia proste w użyciu, jednak docenią je ci, którzy za pomocą prostego wózka paletowego ręcznego, rozwiązą swoje problemy z ciężkimi meblami czy ładunkami, takimi jak szafy na narzędzia, palety towaru (od których zresztą nazwa paleciak), czy próbkami laboratoryjnymi na dużą skalę. Działają one w prosty sposób, wykorzystując podnośnik nożycowy i elementarne zasady fizyki do pozbawienia pracownika trudów własnoręcznego dźwigania.

Dodatkowe moduły i funkcje

Podnośniki nożycowe to zresztą nie jedyna zaleta tych urządzeń. Wózek paleciak mogą być wyposażone w wagę do palet. Paleciak z wagą jest synonimem profesjonalnego urządzenia warsztatowego. W funkcję określania masy mogą być wyposażone proste paleciaki ręczne, wózki ręczne czy bardziej skomplikowane urządzenia. Ich zaletą w porównaniu do sztaplarek jest na pewno mniejsza cena i prostsza obsługa. Wózki podnośnikowe zasilanie elektrycznie, żurawie warsztatowe, spełniają podobne funkcje, natomiast w mniejszej skali (mały magazyn, a nie na przykład port czy warsztat dla samochodów ciężarowych), wózek paletowy z wagą czy proste wózki magazynowe stanowią rozwiązanie równie funkcjonalne, a przez cenę można wyposażyć się w ich większą ilość.

Narzędzia do transportu wewnętrznego

Popularny wybór przedsiębiorców

Typowy wózek podnośnikowy można wprawdzie uprościć jeszcze stosując rolki transportowe do maszyn, jednakże są one mniej funkcjonalne, wymagają więcej wysiłku i przygotowania. Innymi alternatywami pozostają oczywiście wózki platformowe, wózki do beczek czy wózki schodowe. Wózek platformowy jest znany dobrze wszystkim laborantom i bywalcom szpitali, pozostając tanią alternatywą z wadą konieczności ręcznego załadunku. Jest funkcjonalny wtedy gdy tranposrtujemy sporo rzeczy nieporęcznych, ale lekkich lub zwyczajnie sporo na raz. Wózek schodowy czy wózek do beczek to już opcje zdecydowanie typowe dla danych warsztatów, sklepów, czy magazynów obsługujących pewne typy ładunków. Jeśli chodzi o uniwersalność rozwiązań, warto postawić na wózek paletowy, elektryczny lub ręczny, głownie kierując się wielkością załadunku, wygodą, bezpieczeństwem i ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić. Są to jednak zakupy warte inwestycji, zwracające się w wielu kwestiach, zaczynając od samopoczucia pracowników, a kończąc na ich zdrowiu i sprawności fizycznej. Na plus wychodzi zdecydowanie mniejsza liczba potencjalnych wypadków, do jakich może dojść w hipotetycznym zakładzie pracy, o którym mowa w tym tekście.