Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Kobieta w maseczce na twarzy, dookoła rysunku symbolizujące wirusy

Ograniczenie w przemieszczeniu się jest jedną najważniejszych, wprowadzonych zmian w zasadach bezpieczeństwa. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak m.in. dojazdu do pracy, zakupów jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o wprowadzeniu kolejnych w ostatnich dniach obostrzeń. Działania mają na celu ograniczenie zakażenie koronawirusem. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy:
* dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
* wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;
* załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środkami transportu zbiorowego będzie mogło podróżować tylko tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. To znaczy, że jeżeli w pojeździe jest 70 miejsc siedzących, na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi. Natomiast w przypadku uroczystości religijnych - nie będzie mogło uczestniczyć w nich jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

[więcej w rządowym serwisie gov.pl]

<- Wstecz do: Archiwum