Jeżeli decydujemy się na zakup narożnika z funkcją spania to warto zwrócić uwagę na to, jaki system rozkładania taki mebel posiada. Od nich w dużej mierze zależy jaka będzie jakość spania, wygoda z użytkowania narożnika oraz inne cechy mebla. Może to się również przekładać na ilość schowków na pościel. Jakie więc są rodzaje systemów rozkładania narożników? Który najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury!

System rozkładania narożników Delfin

Jest to zdecydowanie jeden z popularniejszych systemów w narożnikach. Można powiedzieć, że jest on szybki i prosty w obsłudze. Wystarczy, że spod siedziska wysuwamy wózek, a następnie podciągamy leżący na nim materac do góry. W drugiej części narożnika często znajduje się schowek na pościel. Takie systemy są uważane za najwygodniejsze do spania. W ten sposób uzyskana powierzchnia jest dość spora i wygodna. Dodatkowo nie musimy się męczyć z rozkładaniem sofy.

System rozkładania narożnika DL

Jest on stosowany zarówno w sofach, jak i narożnikach. Wysuwanie narożnika jest tutaj również bardzo proste. Wysuwamy siedzisko, a następnie składamy oparcie. W ten sposób uzyskujemy dość równomierną oraz sprężystą powierzchnię do spania. Zdecydowanie dużą zaletą takiego systemu jest spory schowek na pościel.

System rozkładania narożnika “automat belgijski”

Ten system znany jest również jako sedak. Porównywany jest on do systemu łóżek polowych. Rozkłada się je w dość prosty sposób, należy wyciągnąć złożoną konstrukcję ukrytą w schowku pod siedziskiem. Następnie rozkładamy całość opierając wszystkie elementy stelaża na rozkładanych nogach. Posiadamy więc stalową konstrukcję wypełnioną listwami bądź systemem sprężynowym. Powierzchnia do spania powinna być równa, ponieważ pokrywa ją piankowy materac. Nie posiadamy tutaj pojemnika na pościel.

System rozkładania narożnika typu wózek

System ten jest również bardzo popularny w Polsce. Rozkładanie takiej sofy rozpoczyna się od wyciągnięcia ukrytego wózka do przodu pod siedziskiem. Potem należy rozłożyć leżący na nim materac i łóżko jest już gotowe. Tutaj może się znajdować pojemnik na pościel, ale nie zawsze musi. W tym systemie zyskujemy taką zaletę, że przy mniejszych sofach możemy otrzymać naprawdę sporą przestrzeń do spania. Jeżeli chodzi o komfort z użytkowania takiego łóżka, warto wziąć pod uwagę jaki narożnik posiada materac. Świetny duży narożnik znajdziesz tu.

Jaki system narożnika wybrać?

Powyżej wspomnieliśmy chyba o wszystkich najpopularniejszych systemach rozkładania narożników oraz sof. Zostaje więc pytanie, jaki system wybrać? Wszystko oczywiście zależy od tego jakie mamy preferencje. Jeżeli mieszkamy w kawalerce, świetnie sprawdzi się tutaj system rozkładania typu wózek. Dzięki niemu uzyskamy z niewielkiego rozmiaru sofy duzą powierzchnię do spania. Jeśli jednak posiadamy większą powierzchnię warto zastanowić się nad systemem rozkładania DL lub Delfin. Duże rozmiary mebla nie będą problemem, a w ten sposób uzyskamy jeszcze więcej miejsca do spania.

 System rozkładania narożników

Jeżeli jednak sofa nie będzie stanowić głównej funkcji spania, warto zastanowić się nad zwykłym schowkiem na dodatkową pościel. Świetnie sprawdzi się to rozwiązanie w przypadku nocowania gości. W ten sposób nie będziemy musieli się martwić o nocleg dla naszych przyjaciół. Pamiętajmy o tym, że wybór narożnika powinien być przemyślany. Dobierzmy mebel do swoich własnych preferencji oraz dostosujmy go do naszych domowników. Dzięki temu centrum naszego salonu będzie przyjemnym miejscem, gdzie każdy będzie chciał się zrelaksować.