ABC kupna mieszkania

Znalezienie wymarzonych czterech kątów nie musi być trudnym oraz czasochłonnym zadaniem. Wystarczy odpowiednio przygotować się do transakcji zakupu mieszkania lub skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika nieruchomości. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto też skontaktować się z zaufanym doradcą finansowym, który sprawdzi naszą zdolność kredytową. Podpowiadamy, jak krok po kroku przejść przez proces kupna nieruchomości pochodzącej z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Od czego zacząć?

Osoby dysponujące większą ilością gotówki mają ułatwione zadanie. W przypadku posiadania niewielkich oszczędności, warto udać się do eksperta kredytowego, który oceni szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Na drugi plan wysuwa się określenie własnych preferencji i potrzeb. Kluczowa staje się odpowiedź na pytanie – rynek pierwotny czy wtórny? Następnie warto zastanowić się nad lokalizacją, metrażem, kondygnacją oraz udogodnieniami.

Ustalenie priorytetów pozwoli zaoszczędzić czas na przeglądanie wszystkich ogłoszeń i zawęzić poszukiwania do konkretnej dzielnicy. Po wstępnej selekcji ofert nadchodzi czas wizytę w wybranych. lokalach. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się spacery wirtualne. Dzięki nowoczesnym technologiom osoby zainteresowane zakupem nowej nieruchomości mogą ocenić każdy szczegół z panelu kanapy. Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dobrze przemyślana, a lista rzeczy do sprawdzenia bardzo długa.

Rynek pierwotny a wtórny

Nowe osiedla mieszkaniowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych osób, które chcą zamieszkać w nowoczesnym budownictwie z dala od zgiełku miasta. Spora część nieruchomości zlokalizowana jest na obrzeżach w bliskim otoczeniu natury i terenów zielonych. Wśród ciekawych propozycji znajdują się nowe mieszkania w warmińsko-mazurskim położone w popularnym turystycznie regionie Polski. Przed zakupem lokalu pochodzącego od dewelopera warto zapoznać się szczegółowo z prospektem informacyjnym zawierającym plan zagospodarowania okolicznych działek.

Nieruchomości z rynku wtórnego również posiadają wiele zalet. Przede wszystkim zlokalizowane są często w prestiżowej lokalizacji, gdzie brakuje miejsca na budowę osiedli deweloperskich. Mieszkania z „drugiej ręki” trzeba sprawdzić po nieco innym kątem. Chodzi nie tylko o skontrolowanie stanu technicznego. Niezbędne jest także zapoznanie się z księgą wieczystą nieruchomości oraz sprawdzenie informacji dotyczących braku zadłużenia.

Na koniec pozostaje kwestia podpisania umowy przedwstępnej. Zazwyczaj jest ona zawierana w formie aktu notarialnego. Umowa cywilno-prawna stanowi przepustkę do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Zwykle bank ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku o udzielenie środków na zakup mieszkania. Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej należy umówić się na podpisanie umowy przyrzeczonej, tj. właściwego aktu notarialnego. Opłata za czynności cywilnoprawne wynosi zazwyczaj 2 proc. wartości mieszkania. Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego zakup nieruchomości, trzeba udać się do banku w celu uruchomienia kredytu.