Rynek olsztyńskich nieruchomości nie jest tak duży jak pobliskiego Gdańska czy Warszawy, ale w ostatnich latach prężnie się rozwija. Sytuacja branży jest coraz lepsza – z roku na rok rośnie liczba nowych inwestycji. W 2019 i 2020 roku w Olsztynie na sprzedaż było ok. 30 nowych nieruchomości. Niektórzy deweloperzy jednocześnie prowadzili budowę i sprzedaż nawet kilku inwestycji. Jakie mieszkania cieszyły się największym zainteresowaniem?
Ile kosztuje mieszkanie w Olsztynie?
Na tle innych miast wojewódzkich Olsztyn pod względem ceny mieszkań jest niezwykle atrakcyjny. Ceny są tu o wiele niższe niż w sąsiadujących miastach wojewódzkich i średnio wynoszą 5712 zł za metr kwadratowy. Warto tu jednak zaznaczyć, że od początku roku mieszkania na sprzedaż w Olsztynie o ok. 4%, a tendencja ta utrzymuje się. Faktyczny koszt zakupu mieszkania zależy od lokalizacji, rodzaju budownictwa, oferowanych przez dewelopera udogodnień, a także metrażu. Na niższe koszty zakupu liczyć mogą osoby, kupujące mieszkania z drugiej ręki oraz te, wybierające mniej popularne osiedla. Na cenę ponad 7000 złotych za metr kwadratowy muszą się natomiast przygotować ci, którzy chcą zamieszkać w rejonie osiedla Nagórki, Nad Jeziorem Długim, Pieczewo, Pojezierze czy Likusy. Najdroższe inwestycje zlokalizowane są przy ul. Olimpijskiej, Klonowej, Leśnej, Dębowej, Grabowej, Morskiej. Najmniej atrakcyjne, a przez to najtańsze są mieszkania na Gutkowie i w Śródmieściu.
Jakie mieszkania kupują Olsztyniacy?
Preferencje Olsztynian w zakresie nieruchomości nie odbiegają znacząco od tych ogólnopolskich. Najpopularniejsze są lokale dwupokojowe. Często spotykane oferty na rynku to mieszkania z dwoma pokojami i osobną kuchnią. Liczą sobie one ok. 50 metrów kwadratowych. Tego typu lokale dostępne są w nowych inwestycjach, które charakteryzują się kameralnym klimatem, niską zabudową i udogodnieniami dla mieszkańców. W ofercie deweloperzy mają też większe apartamenty powierzchni 60-80 metrów kwadratowych, ale nie są one zbyt popularne wśród mieszkańców Olsztyna.
Lokale o podobnym metrażu budzą zainteresowanie również na rynku wtórnym. Mieszkańcy Olsztyna poszukują na nim mieszkań małych z dwoma osobnymi pokojami i zamkniętą kuchnią. Duże znaczenie ma również typ nieruchomości i rok budowy. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się starsze bloki, w których często nie ma windy.
Dom czy mieszkanie – co wybierają mieszkańcy Olsztyna?
Warto tu wspomnieć, że preferencje nabywców znacząco zmieniły się w ostatnim roku. Pandemia spowodowała, że coraz więcej Olsztynian zamiast mieszkań wybiera domy jednorodzinne. Dużym zainteresowaniem cieszą się również działki. Osoby, których nie stać na zakup domu inwestują natomiast w działki w sąsiedztwie Rodzinnych Ogródków Działkowych.
Alternatywą dla domów jednorodzinnych są mieszkania z ogródkiem. Tego typu nieruchomości zazwyczaj proponują dość mały metraż lokalu mieszkalnego i znaczny teren zielony. Tego typu ofert w Olsztynie nadal jest jednak bardzo mało. Głównie pojawiają się one na rynku pierwotnym, w inwestycjach o zabudowie szeregowej dwukondygnacyjnej. Mieszkania z ogródkami w Olsztynie usytuowane są też na obrzeżach miasta.