Inwestowanie w nieruchomości — nowe czy stare budownictwo?

Inwestowanie w nieruchomości to popularna i nieabsorbująca forma lokaty kapitału. Aby jednak inwestycja była udana, trzeba postawić na odpowiedni lokal. Nowe czy stare budownictwo? W które nieruchomości lepiej zainwestować? Podpowiadamy!

Inwestowanie w nieruchomości często kojarzone jest z kupnem mieszkania na wynajem. Tymczasem jest to jedynie jedna z możliwości. Wartość nieruchomości rośnie średnio o kilka procent w skali roku, więc również zakup z myślą o późniejszej sprzedaży jest dobrym pomysłem na inwestycję i zarobek. Innym interesującym sposobem jest tzw. flip nieruchomości polegający na wykończeniu mieszkania w wysokim standardzie i późniejszej sprzedaży po dużo wyższej cenie. Niezależnie od tego, jakie plany ma przyszły inwestor, najpierw musi podjąć decyzję — nowe czy stare budownictwo?

Nowe budownictwo

Jedną z największych zalet nowego budownictwa jest przemyślany i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Nowe budownictwo uwzględnia zasady ergonomii, posiada nowe instalacje, szczelne okna oraz odpowiedni stopień nasłonecznienia, dzięki czemu mieszkanie jest niedrogie w eksploatacji, a jego wykończenie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nowe budownictwo oferuje szeroki wybór metraży, dzięki czemu inwestor może wybrać między kawalerką lub większym mieszkaniem, które łatwo będzie odsprzedać lub wynająć rodzinie z dziećmi. Na atrakcyjność lokalu wpływa również wysoki standard budynku oraz jego otoczenia.

Wszystko to sprawia, że mieszkania w nowym budownictwie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najemców, jak i osób planujących zakup. Ograniczona ilość oddanych do użytku mieszkań oraz utrzymujący się popyt sprawia, że właściciel mieszkania może nałożyć korzystny dla siebie czynsz lub odsprzedać mieszkanie ze sporym zyskiem. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z licznych promocji oraz przedsprzedaży mieszkań w ofertach deweloperów. Przykładowo mieszkania na sprzedaż w Elblągu można kupić już na wczesnym etapie inwestycji, dzięki czemu mają jeszcze lepszą cenę.

Stare budownictwo

Inwestowanie w stare budownictwo wymaga nieco większej wiedzy na temat rynku nieruchomości oraz świadomości ewentualnych problemów natury formalno-prawnej, jakie może sprawiać taka nieruchomość. Na rynku wtórnym pojawiają się jednak okazje, które pozwalają nabyć nieruchomość w wyjątkowo korzystnej cenie. Charakterystyczna dla starej zabudowy dobra lokalizacja, pozwala łatwo zaaranżować mieszkanie na hostel lub apartament przeznaczony na wynajem dla turystów.

Stare budownictwo stwarza korzystne możliwości do flipu nieruchomości. Odrestaurowane mieszkanie znacznie zwiększa swoją wartość. Duże przestrzenie można również podzielić na odrębne mieszkania, aby sprzedać je jeszcze z większym zyskiem. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba jednak zawsze dokładnie sprawdzić status własnościowy lokalu oraz upewnić się, czy nie ciąży na nim hipoteka. Warto też zapoznać się z historią remontów oraz uzyskać wiedzę na temat stanu instalacji i mediów.