Olsztyńscy radni podczas styczniowej sesji Rady Miasta  zajmą się m.in. zmianą opłat za przejazdy komunikacją zbiorową. Pasażerowie korzystający z Olsztyńskiej Karty Miejskiej unikną jednak wzrostu stawek.

Znaczne podwyżki stawek za energię elektryczną, gaz, paliwo oraz szalejąca inflacja, poza tym zmiany w systemie podatkowym i rosnące płace minimalne - to główne czynniki rosnących kosztów życia. To nie tylko drożejące powszechne towary i usługi, ale także koszty działalności wykonywanej przez komunalne jednostki na rzecz mieszkańców.

W przygotowanej uchwale zaplanowany został wzrost cen jednorazowych biletów olsztyńskiej komunikacji. Zamiast dotychczasowych 3,40 zł, od początku II kwartału opłata wynosiłaby 4 złote. Proporcjonalnie mają wzrosnąć także ceny biletów czasowych - 30-, 45- i 90-minutowych.

Jest jednak sposób, by uniknąć większych opłat za jednorazowe przejazdówki. Wystarczy mieć Olsztyńską Kartę Miejską i korzystać z funkcji elektronicznej portmonetki. Wówczas za bilet kupiony przy pomocy OKM zapłacimy tyle samo, co dotychczas - 3,40 zł za jednorazowy przejazd.

Dla porównania, w tej chwili jednorazowy bilet na przejazdy transportem zbiorowym np. w Lublinie kosztuje 4,20 zł, w Białymstoku 4 złote, a w Zielonej Górze 4,40.

Co ważne, nie zmienią się ceny biletów sieciowych oraz 30-dniowych. Imienne bilety tego typu od 2017 roku kosztują 80 złotych. Przypomnijmy, że wówczas cena została obniżona z 88 złotych, a jeszcze wcześniej - przed końcem 2015 roku - sieciowy bilet kosztował aż 110 złotych.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wyrobili Olsztyńskiej Karty Miejskiej i nie korzystają z tego narzędzia, do złożenia odpowiedniego wniosku. Wystarczy wejść na stronę OKM - kartamiejska.olsztyn.eu. Tam można znaleźć wszelkie informacje na temat funkcjonowania karty.

Dzięki elektronicznej portmonetce Olsztyńskiej Karty Miejskiej można także płacić za postój w strefie parkowania. Natomiast sama OKM ma także dodatkową funkcję - rejestracji czasu pobytu dziecka w przedszkolu. W przyszłości oferta OKM będzie mogła być także rozszerzona o inne usługi.

Dotychczas w Olsztynie wydanych zostało ponad 125 tys. kart miejskich. Każdego roku komunikacja zbiorowa ze stolicy regionu realizuje ok. 35 mln przejazdów. W budżecie Olsztyna na rok 2022 koszt jej utrzymania obliczany jest na 98,2 mln złotych.

Poza zmianą stawek za przejazdy komunikacją zbiorową, podczas styczniowej sesji radni zajmą się także m.in. zmianą stawek za parkowanie w strefie parkowania oraz propozycją powrotu do stawek opłaty dziennej, obowiązujących przed  pandemią, za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne.

Powróć do archiwum