Właśnie mija pół wieku, odkąd w stolicy Warmii i Mazur rozpoczęto pisać historię tańca towarzyskiego. Już w czwartek (27 kwietnia) będzie mowa o fenomenie i historii Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego Miraż.

To wyjątkowy rok dla wszystkich związanych z tańcem towarzyskim oraz pasjonujących się tą dyscypliną. Kolejnym z wydarzeń uświetniających jubileusz jest konferencja naukowa w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Pod koniec kwietnia 1973 roku hala Urania gościła pierwszy duży turniej tańca towarzyskiego, w którym wzięły udział także pary z zagranicy. Ten rok był jednocześnie początkiem działalności AKTT Miraż.

Powstały pod opieką Marii Jolanty Felskiej klub sprawił, że Olsztyn stał się wiodącym tanecznym ośrodkiem na mapie kraju. W ciągu kilkudziesięciu lat pary ze stolicy Warmii i Mazur niemal stukrotnie zajmowały miejsca na podium Mistrzostw Polski.

Podczas całodniowej konferencji naukowej będzie można usłyszeć m.in. o początkach tańca towarzyskiego w Olsztynie, prekursorach tej dyscypliny w naszym mieście i zacieraniu się granic między tańcem amatorskim a zawodowym. Wśród prelegentów są prof. Krzysztof Szatrawski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czy wybitni tancerze - Iwona Pavlovic i Piotr Galiński.

Początek konferencji w czwartek (27 kwietnia) o 10:00 w Instytucie Północnym przy ul. Partyzantów 87.

Natomiast dzień po konferencji w Galerii Warmińskiej planowany jest Flash Mob z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

Powróć do archiwum