Olsztyn. Te inwestycje mieszkaniowe wygrały w 2022 roku!

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością? Jakich lokali szukali olsztynianie w ubiegłym roku? Które projekty zostały ocenione jako najlepsze? Odpowiedzi na te pytania udzielił portal RynekPierwotny.pl, który w ramach organizowanego Rankingu Inwestycji, wyłonił najpopularniejsze inwestycje mieszkaniowe 2022 roku.

Poszukiwanie i zakup mieszkania to wieloetapowy oraz skomplikowany proces, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy i stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Z myślą o nich już od kilku lat portal RynekPierwotny.pl prowadzi Ranking Inwestycji Mieszkaniowych, w którym publikuje najciekawsze projekty deweloperskie w 17 największych miastach. Bazuje on przede wszystkim na analizie zachowań samych użytkowników portalu, którzy aktywnie poszukując oferty najlepszej dla siebie, pośrednio podpowiadają innym na co warto zwrócić uwagę.

Tego rodzaju zestawienia są nierzadko wskazówką i inspiracją, w szczególności dla osób mniej zdecydowanych, które chcą utwierdzić się w przekonaniu, że dokonują właściwego wyboru. A ubiegły rok nie był wcale łatwy dla kupujących.

W 2022 roku prym wiedli zamożni klienci

Ubiegły rok całkowicie odmienił oblicze rynku nieruchomości. Głównym powodem było drastyczne ograniczenie akcji kredytowej banków spowodowane m.in. rosnącymi stopami RPP oraz rekomendacją KNF, która zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. To spowodowało potężne tąpnięcie w sprzedaży mieszkań.

W tej sytuacji deweloperzy zamrozili część inwestycji a swoją ofertę zaczęli kierować głównie do zamożnych klientów, którzy kupowali mieszkania w większości za gotówkę. W skali całego kraju dużą popularnością cieszyły się oferty lokali w segmencie cenowym od 9 - 11 tys. zł za mkw. Co ciekawe, w największych metropoliach popularne były także nieruchomości premium - powyżej 15 tys. za mkw. Jeżeli chodzi o powierzchnię, to największe zainteresowanie budziły jak zwykle mieszkania dwu- i trzypokojowe. Natomiast najpopularniejszy metraż to ten w przedziale od 35 do 50 mkw. A jakie inwestycje cieszyły się największą popularnością w Olsztynie?

Najlepsze inwestycje w Olsztynie

Pierwsze miejsce w Rankingu Inwestycji 2022 zajął projekt Warmiński Port od dewelopera D.DOM Sp. z o.o., położony około 4 km od centrum Olsztyna. Inwestycja wyglądem nawiązuje do tradycyjnej warmińskiej zabudowy, a dodatkowo charakteryzuje się wykorzystaniem wielu rozwiązań proekologicznych, jak chociażby: panele fotowoltaiczne, czy ładowarki do aut elektrycznych. Termin oddania kluczy jest przewidziany na III kwartał 2022. 

Na drugiej pozycji uplasował się projekt Osiedle Aurora etap IV od Ippon Group Sp. z o.o., również zlokalizowany ok. 4 km od centrum miasta, w pobliżu parku miejskiego w dzielnicy Nagórki. Inwestycja posiada wiele atutów dla rodzin z dziećmi oraz osób aktywnych (rowerownia, zielony dziedziniec z placem zabaw, ścieżki rowerowe itd.). Planowany termin oddania do użytku to  IV kwartał 2023. 

Z kolei brązowy medal, przypadł inwestycji Kołobrzeska 36B od Premium Deweloper Sp. z o.o., znajdującej się około 2 km od centrum Olsztyna. Mieszkania są już gotowe do wprowadzania - zostały oddane do użytkowania w III kwartale 2022 roku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Rankingu Inwestycji? Wejdź na https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/olsztyn/.