Gorący czas dla olsztyńskich nastolatków. Właśnie rozpoczęła sie rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.

Jedną z najważniejszych zmian tegorocznego naboru jest brak limitu szkół na liście tych preferowanych. To oznacza, że kandydat może aplikować do dowolnej liczby placówek, a także wybrać dowolna liczbę klas bądź zawodów.

- W różnych miastach te zasady są kształtowane indywidualnie - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Są takie samorządy, które pozostały przy limicie wyboru np. trzech szkół. Ale nie brakuje także tych, które zmieniają te zasady.

W olsztyńskich szkołach ponadpodstawowych zostanie zwiększona liczba miejsc. Będzie ich o ponad 850 więcej, niż liczba absolwentów podstawówek ze stolicy Warmii i Mazur - łącznie 3447. W liceach zostało przygotowanych 1505 miejsc, 1312 w technikach oraz 630 w szkołach branżowych.

- To zawsze bardzo nerwowy czas dla młodzieży - dodaje Ewa Kaliszuk. - Musimy pamiętać, że to osoby, które pod koniec swojej edukacji miały przez dłuższy czas naukę zdalną. To również ma wpływ na emocje, jakie pojawiają się w tym momencie.

Tradycyjnie już najbardziej obleganymi olsztyńskimi szkołami są licea ogólnokształcące nr 1, 2 i 5 oraz technika elektroniczne i ekonomiczne.

Rejestracja kandydatów potrwa do 21 czerwca. 14 lipca poznamy listy zakwalifikowanych do przyjęcia, a tydzień później zostaną opublikowane listy przyjętych uczniów. Nabór uzupełniający rozpocznie się 24 lipca.

[Platforma Usług Oświatowych] [rekrutacja 2023/24]

Powróć do archiwum