Obecnie 40% polskich obywateli stanowią osoby powyżej 60 roku życia. Jak się okazuje, starzejące się społeczeństwo może się stać szansą na rozwój gospodarczy regionu, a dokładnie turystyki zdrowotnej. Mowa o tym była podczas konferencji pn. „Zdrowe życie na Warmii i Mazurach. Perspektywy wdrożenia systemu turystyki zdrowotnej”. Organizatorami byli Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Instytut Badań i Edukacji Społecznej.
Dlaczego warto postawić na turystykę zdrowotną? Zdaniem prelegentów to wydłużyłoby sezon, podniosło innowacyjność regionu, dbałość o środowisko naturalne, a przede wszystkim wpłynęło na rozwój lokalnej gospodarki. Żeby to osiągnąć, należy stworzyć system nowoczesnej diagnostyki i wsparcia procesu leczenia, a także ofertę turystyczna, która zatrzyma pacjenta w regionie lub zachęci go do powrotu na Warmię i Mazury. Grupą docelową mają być klienci indywidualni, firmy, sportowcy, paraolimpijczycy i osoby z niepełnosprawnościami oraz turyści zagraniczni.
Powiat Olsztyński już teraz wprowadza nowe technologie z myślą o osobach starszych i chorych, których rodziny powierzają specjalistycznej opiece. – W naszym Domu Pomocy Społecznej w Barczewie realizujemy innowacyjny projekt z wykorzystaniem technologii 4.0. W pokojach pensjonariuszy zamontowane zostały czujniki, które zamieniają zachowania ludzi na dane cyfrowe i analizują funkcjonowanie mieszkańca pod względem nagłej zmiany pozycji ciała, mogącej sugerować upadek. W takiej sytuacji system automatycznie powiadamia personel. Dodatkowo system tworzy dokumentację wszystkich badań i działań wokół pacjenta. Można prześledzić funkcjonowanie danej osoby, zmiany w zdrowiu i postępy w rehabilitacji. System sprawia, że zawsze wiemy, co się dzieje z podopiecznym i jakie ma potrzeby, na przykład pielęgnacyjne i higieniczne. To oczywiście usprawnia pracę opiekunom, ale też jest dowodem dla rodzin, że mogą nam zaufać, a ich bliscy są pod dobrą opieką. Dzięki współpracy z konsorcjum mamy szansę zrewolucjonizować rynek społeczny – mówił podczas konferencji Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Zdaniem starosty warto także tworzyć ofertę pod kątem osób, które potrzebują jedynie nieco podreperować swoje zdrowie i które po zabiegach rehabilitacyjnych będą mogły się czymś zająć. – Mamy przecież gotową ofertę. Jest u nas gdzie pojechać, co zwiedzić i gdzie skorzystać z propozycji instytucji kulturalnych czy lokalnej oferty gastronomicznej. Jeśli się przebijemy i postawimy na turystykę zdrowotną, odniesiemy sukces – stwierdził Andrzej Abako, podkreślając przy tym ważną rolę współpracy samorządów z przedsiębiorcami.
Wśród prelegentów i gości konferencji znaleźli się m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prof. Jerzy Przyborowski – rektor UWM, Jacek Wiśniowski – burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Daniel Zadworny – wójt Gminy Dywity, Janusz Sypiański – przewodniczący Warmińskiego Związku Gmin i Jarosław Klimczak – prezes W-M ROT. Nie zabrakło prezentacji firm zajmujących się innowacjami medycznymi i technologicznymi.
tekst i zdj. Magdalena Bujewicz-Mydlak