Metropolia Richmond liczy ponad milion mieszkańców. Nieco większe od Olsztyna miasto Richmond oferuje wiele atrakcji turystom, jak również biznesmenom. Richmond jest miastem historycznym - dawną stolicą konfederacji. Teraz ma status miasta niezależnego.

Po ponad ćwierć wieku, w 2020 roku, stolica Warmii i Mazur wznowiła współpracę z miastem Richmond w stanie Virginia. Delegacja amerykańskiego miasta odwiedziła nasze miasto przy okazji uroczystości podpisania deklaracji kontynuacji partnerstwa między Olsztynem a Gelsenkirchen. M.in. o wznowieniu relacji ze stolicą Warmii i Mazur rozmawialiśmy z Komisarz Miast Siostrzanych Richmond, Przewodnicząca Komisji Polskiej, Julianne Condrey.

Olsztyn.eu: - Gdyby miała Pani w kilku zdaniach opowiedzieć o swoim mieście osobie, która nigdy nie słyszała o Richmond...
Julianne Condrey: - To na pewno miasto kontrowersyjnej historii, byliśmy stolicą Konfederacji. Miasto, które w pozytywny sposób wyrosło z tej historii i potrafi się z nią mierzyć.

- Richmond nazywane jest najwygodniejszym, najbardziej nowatorskim oraz najzdrowszym miastem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jaka była droga do takiej opnii?
- (śmiech) To trochę przesadzona opinia. Niemniej rzeczywiście Richmond jest w czołówce zestawienia najlepszych miast USA. Przede wszystkim ze względu na jedzenie, aktywność sportową i historię.

- Są Państwo w Olsztynie kilkadziesiąt godzin. Proszę porównać oba miasta.
- Bez wątpienia są bardzo różne. Jednak nie brakuje oczywiście wspólnych cech. To przede wszystkim smutna historia czy bardzo zróżnicowana architektura. Bez wątpienia nasze miasta łączy też położenie nad wodą.

- Olsztyn i Richmond współpracowały ze sobą w połowie lat 90. Później to partnerstwo zostało niejako zahibernowane. Z jakimi nadziejami podchodzą Państwo do wznowionej w 2020 roku współpracy?
- To, co łączy oba miasta to bez wątpienia uczelnie, w tym uniwersytet medyczny. Nie brakuje też browarów. Kładziemy duży nacisk na sztukę i sztukę uliczną. Być może ciekawostką będzie fakt, że mamy sporą społeczność żydowska, ale także z korzeniami polskimi. Zresztą w naszej delegacji jest osoba, której rodzice mieszkają w Olsztynie!

- Thomas Jefferson czy Edgar Allan Poe to tylko dwie z wielkich, rozpoznawalnych zapewne na całym świecie postaci związane z Richmond. Olsztyn ma Mikołaja Kopernika. Jak ważne są w Pani ocenie takie nazwiska związane z danymi miastami?
- Podobnie, jak mieszkańcy innych miast, wiele osób zapewne często nie docenia wartości takich dawnych mieszkańców. Przecież to postaci, które wywarły wpływ nie tylko na samo miasto, ale często także na cały świat. Na pewno w Virginii bardzo docenia się wartości wolności i swobód, podobnie, jak w Polsce.

Powróć do archiwum