To kolejna propozycja związana z obchodami Roku Kopernikańskiego, który powoli dobiega końca. Tym razem zapraszamy na koncert do olsztyńskiego zamku.

Impresje Kopernikańskie to autorski projekt pani Barbary Rytwińskiej - prezeski Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

- Zadanie to będzie artystycznym działaniem twórczym muzyki epoki renesansu w nowych opracowaniach realizowanych w rocznicę 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika - mówi autorka projektu, Barbara Rytwińska -  poprzez sztukę przedstawimy sylwetkę i dzieła wielkiego astronoma, administratora i kanonika na Warmii, mieszkańca zamku w Olsztynie wzbogacając dziedzictwo kultury o nowoczesne środki przekazu nauki i wiedzy w edukacji społeczeństwa.

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Olsztyn.

- Będzie to hołd dla wielkiego Polaka od środowiska społecznego ruchu muzycznego - mówi Gabriela Konarzewska, dyrektorka Wydział Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna - Koncert poprzedziły warsztaty instrumentalno-wokalne, które poprowadzili dyrygenci z zespołami chóralnymi i instrumentalnymi. W efekcie wybitni artyści wybrali repertuar o wysokim stopniu aranżacji i wykonania - w tym kameralna muzykę renesansową.

Podczas koncertu wystąpią:

» Solista Mateusz Pająk
» Solistka Natalia Cygańska
» Trio gitarowe: Natasza Gawryś, Lena Szmarowska, Jakub Surmański (przygotowanie: Elżbieta Pliszka)
» Dziecięca Orkiestra Smyczkowa (przygotowanie: Dorota Obijalska, Katarzyna Brodacka-Falkowska, Agnieszka Kuźniak, Magdalena Niedźwiedź, Anna Gryc, Maciej Niedźwiedź, Dominika Krauze, Irena Łesiów)
» Grupa Smyczkowa Absolwent (prowadzenie: Dorota Obijalska, akompaniament: Łukasz Jóźwiak)
» Musica in Via Instytutu Sztuki UWM (kierownictwo: Katarzyna Bojaruniec)
» Sebastian Mierzyński (MWiM) - prowadzenie koncertu.

Impresje Kopernikańskie odbędą się w środę (15.11), o godz. 17:00 w olsztyńskim zamku. Wstęp wolny.

Będzie to pierwszy z dwóch koncertów. Kolejny odbędzie się 26 listopada o godz. 12:00 we Fromborku.

Powróć do archiwum