Olsztyn pełny wystaw
Odkryj artystyczną strukturę Olsztyna: od portretów ikon po rzeźby z recyklingu
  • Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie prezentuje szereg wystaw w różnych lokalizacjach.
  • Galeria Amfilada i inne przestrzenie zapraszają na wystawy rysunków, portretów i instalacji.
  • Biblioteka Planeta 11 oraz BWA Galeria Sztuki oferują ekspozycje dotykające tematów od popkultury po przemijanie.
  • Olsztyński Teatr Lalek wkrótce odsłoni wystawę będącą fotograficznym spojrzeniem na starsze pokolenie.

Chmury nad Olsztynem nie muszą oznaczać nudnego dnia. Oto artystyczne perły, które mogą wypełnić czas mieszkańcom i gościom w duchu kultury i sztuki. Spójrzmy na różnorodność wystaw, które obecnie zdobią miasto, odwiedzając je zarówno w deszczowe, jak i słoneczne dni.

Jeśli poszukujesz inspiracji twórczej lub chcesz po prostu zanurzyć się w świecie sztuki, nie musisz daleko szukać. Galeria Amfilada, mieszcząca się w zabytkowej Kamienicy Naujacka, wyeksponowała dzieła Zbigniewa Urbalewicza, które można podziwiać do 18 lutego. Twórczość artysty, obejmująca rysunki, grafikę i malarstwo, stanowi atrakcyjną propozycję dla miłośników tradycyjnych technik.

Niezwykłe przekształcenie przedmiotów codziennego użytku w dzieła sztuki można zaobserwować w Zajezdni Trolejbusowej. Obiekty dawnej komunikacji miejskiej stają się przestrzenią dla "Nie-zabawek", gdzie Piotr Rogaliński za pomocą starych materiałów tworzy miniaturowe rzeźby i instalacje. Ekspozycja będzie dostępna do 3 marca.

Portrety ikon popkultury, które wynikły z warsztatów charakteryzacji, znajdują swoje miejsce w Galerii Dobro. Ekspozycja "Gdy zostaniesz Jokerem" ukazuje postacie, które są zarówno rozpoznawalne, jak i intrygujące. Prace są dostępne do końca lutego, zapewniając odwiedzającym niecodzienne doświadczenie estetyczne.

Nie tylko galerie, ale i olsztyńska Biblioteka Planeta 11 angażuje się w prezentowanie sztuki. Do końca lutego można tam podziwiać "Matrycę i bawełnę" Anny Korczak. Artystka, będąca studentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, na płótnie przenosi grafiki z matryc, wnosząc do biblioteki powiew młodzieńczej wrażliwości.

BWA Galeria Sztuki z kolei rozważa kwestie przemijania w sztuce. W ramach ekspozycji "Ćwiczenia z przemijania", kuratorka i dyrektorka Małgorzata Bojarska-Waszczuk, zaprosiła dziewięcioro artystów do refleksji na temat życia i śmierci. Jak wyjaśnia: "kiedy zaczynamy czuć się śmiertelni, staje się to dla nas trudne do zniesienia. Uciekamy od tej wiedzy. Ale w jakimś momencie życia, jakaś strata, jakiś brak, uświadamia nam, że zaczął się czas odejmowania. Wtedy zaczynamy ćwiczenia z przemijania". Wystawa dostępna jest do 3 marca.

Wreszcie, Olsztyński Teatr Lalek szykuje coś dla miłośników rodzinnego portretu. Fotografik Jarosław Poliwka w swojej najnowszej wystawie spojrzy na babcie i dziadków przez pryzmat swojego obiektywu. Ekspozycja zbiegnie się w czasie z premierą spektaklu "Babcia", a jej otwarcie przewidziano na 17 lutego.

Zapraszając na te wystawy, Olsztyn udowadnia, że nawet zmienna pogoda nie jest w stanie przyćmić bogactwa kultury dostępnego na wyciągnięcie ręki. To doskonała okazja, aby odkryć nowe perspektywy, a może nawet zapoczątkować w sobie pasję do sztuki.


Na podst. Urząd Miasta Olsztyna