Jak dbać o dobry wzrok? Najważniejsze zasady

Nawet kilkadziesiąt procent populacji na całym świecie boryka się z problemami ze wzrokiem. Nieleczone wady są zaś źródłem ogromnego dyskomfortu oraz utrudniają wykonywanie najprostszych czynności. Czy można im zapobiec? Sprawdź, jak zadbać o swój wzrok.

Powody pogarszającego się wzroku

Pod pojęciem wady wzroku rozumiemy upośledzenie zdolności oka do tworzenia prawidłowego obrazu. Występują różne ich rodzaje, najpopularniejsze to wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? Poza predyspozycjami genetycznymi oraz starzeniem organizmu duże znaczenie ma styl życia. A dokładniej:

 • praca przy komputerze lub częste korzystanie ze smartfona,
 • brak stosowania korekcji wzroku,
 • współwystępowanie innych chorób (np. cukrzycy),
 • spędzanie małej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Na pojawienie się wady narażony jest więc niemal każdy, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.

Jak zapobiec problemom ze wzrokiem?

Źródłem problemów ze zdrowiem często są codzienne nawyki, takie jak choćby niewłaściwa dieta. W przypadku narządu wzroku, z reguły nie są one bezpośrednią przyczyną wady. Nie oznacza to jednak, że nie mogą w żaden sposób na nią wpłynąć. I dlatego warto zatroszczyć się o swój wzrok, nieco modyfikując styl życia. Wypoczęte oczy i silny organizm mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami oraz zadbaj o swoje oczy!

Włącz do diety produkty bogate w luteinę

Luteina jest naturalnym barwnikiem i silnym antyoksydantem, który chroni oczy przed wolnymi rodnikami oraz ogranicza ilość światła niebieskiego docierającego do siatkówki. Może też zapobiegać zwyrodnieniom plamki żółtej: schorzeniu, które często dotyka osoby starsze. Włączenie do diety produktów z luteiną jest zalecane także w przypadku osób pracujących przy komputerze. Gdzie możesz ją znaleźć? Przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, szpinak i natka pietruszki.

Zadbaj o właściwą ilość witaminy A

Witamina A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki (pręcików i czopków). Wspiera również odbudowywanie tkanki nabłonkowej, która odpowiada za wyraźne widzenie. Niedobór witaminy A może być przyczyną tzw. kurzej ślepoty i prowadzić do nadmiernej suchości oka. Chcąc dostarczyć ją wraz z pożywieniem, należy włączyć do diety wątróbkę drobiową lub wieprzową, nabiał, jajka i tłuste ryby.

Stosuj zasady bezpiecznej pracy przy komputerze

Wpatrywanie się przez wiele godzin w jasne ekrany wpływa negatywnie na narząd wzroku. Oczywiście najlepiej byłoby ograniczyć czas spędzany przed komputerem lub smartfonem. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad higieny pracy przed komputerem:

 • ekran powinien być ustawiony nieco poniżej linii wzroku,
 • zadbaj o oświetlenie - światło emitowane przez komputer nie może być najjaśniejszym punktem w pomieszczeniu,
 • wykonuj regularne przerwy (5 minut odpoczynku na 1 godzinę pracy),
 • unikaj klimatyzacji i używaj nawilżaczy powietrza,
 • wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.

Odległość oczu od ekranu powinna wynosić 40 cm w przypadku małych monitorów (poniżej 19 cali) lub 50-75 cm przy większych (20-24 cale).

Ćwicz gałki oczne

W zapobieganiu problemom ze wzrokiem może pomóc również gimnastyka oczu. Jak to? Wzmacniając mięśnie gałek ocznych, zminimalizujesz negatywne skutki przeciążenia wzroku, które sprzyjają rozwojowi wad. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

 • maksymalne przesuwanie gałek (w prawo i lewo, w górę i dół oraz po przekątnych),
 • krążenie gałkami (od prawej w górę i od lewej w górę),
 • patrzenie na czubek nosa.

Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy w 3 seriach. Po każdej z nich mocno zaciśnij, a następnie rozluźnij oczy.

Problemom ze wzrokiem nie zawsze można zapobiec

Za wady wzroku może być odpowiedzialna genetyka lub wiek. Co więc jeśli nie uda się im zapobiec? Przede wszystkim nie należy się załamywać. Mając problemy ze wzrokiem, nadal można funkcjonować komfortowo. Niezbędna jest jednak wizyta u okulisty oraz zdiagnozowanie problemu. Następnie trzeba zaopatrzyć się w oprawki do okularów dopasowane do swojego gustu i typu urody. Mogą one stanowić przy okazji modny dodatek, który wpłynie pozytywnie na Twój wizerunek. Stanie się tak, jeśli postawisz na oprawki wysokiej jakości. A takie znajdziesz w ofercie TrendyOpticians.pl.