Drogowe podsumowanie weekendu
Bezpieczeństwo na drogach Olsztyna stanęło pod znakiem zapytania: 52 kolizje i pijani za kierownicą w jednym weekendzie. Czy to już tradycja, czy niebezpieczny trend?
  • Za kierownicą po alkoholu: niebezpieczne weekendowe statystyki.
  • Alarmująca liczba kolizji drogowych w Olsztynie oraz powiecie.
  • Interwencje policyjne: pijani kierowcy i zatrzymane prawa jazdy.
  • Apel do mieszkańców: odpowiedzialność i trzeźwość za kierownicą.

Upłyniony weekend przyniósł mieszkańcom Olsztyna i okolic kolejne powody do zmartwień związane z bezpieczeństwem na drogach. Policjanci mieli pełne ręce roboty, reagując na liczne przypadki nieodpowiedzialnej jazdy, w tym kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oraz prowadzenie bez uprawnień.

O wyjątkowości sytuacji świadczy fakt, że tylko w ciągu dwóch dni doszło do 52 kolizji drogowych. Niebezpieczeństwo nie omijało żadnej z dróg regionu, od ożywionych arterii Olsztyna po spokojniejsze trakty powiatu. Jednak nie tylko liczba wypadków budzi niepokój, ale i powody, dla których dochodziło do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W piątkowe popołudnie w Gietrzwałdzie funkcjonariusze zareagowali na zgłoszenie o mężczyźnie, który prawdopodobnie znajdował się pod wpływem alkoholu. Mężczyzna ten, 40-letni kierowca Kii, został zatrzymany na parkingu dzięki czujności obywateli, którzy nie pozostali obojętni na potencjalne zagrożenie. W jego organizmie stwierdzono prawie 1,5 promila alkoholu, a dodatkowo okazało się, że mimo sądowego zakazu, zdecydował się on na prowadzenie pojazdu.

Niedzielne zdarzenie na DK51 w gminie Dywity również przyciągnęło uwagę służb. 26-letnia kierująca Mercedesem nie ustąpiła pierwszeństwa Volkswagenowi, co doprowadziło do kolizji. Na szczęście, w tym przypadku obydwie strony były trzeźwe, jednak nie zmienia to faktu, że lekceważenie zasad ruchu drogowego może mieć tragiczne skutki.

Tego samego dnia, na ulicy Wojska Polskiego w Dobrym Mieście, policjanci zatrzymali 28-letniego kierowcę Forda, którego jazda wzbudziła podejrzenia. Okazało się, że mężczyzna miał w organizmie prawie promil alkoholu. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grożą surowe konsekwencje, w tym kara pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

Apel do mieszkańców jest jasny i stanowczy: na drodze liczy się odpowiedzialność i wzajemny szacunek. Niebezpieczne zachowania, takie jak jazda po alkoholu, nie tylko naruszają prawo, ale przede wszystkim zagrażają życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego. Zanim wsiądziesz za kierownicę, pomyśl o konsekwencjach. Nie bądź obojętny - jeśli widzisz nietrzeźwego kierowcę, reaguj. Trzeźwość za kierownicą to podstawa bezpieczeństwa na drodze.


Na podst. KMP Olsztyn