Zaproszenie na wystawę studentów UWM podczas Nocy Muzeów w Olsztynie
W Noc Muzeów, 18 maja, mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć niecodzienną wystawę w Galerii BWA. Prace studentów Wydziału Sztuki UWM nawiązują do twórczości poetek i pisarek związanych z Warmią i Mazurami.
  1. Wystawa prac studentów Wydziału Sztuki UWM
  2. Techniki linorytu i litografii
  3. Performance "Piszemy poezję"
  4. Koordynacja artystyczna: prof. dr hab. Aleksander Woźniak

Już 18 maja w Galerii BWA odbędzie się wyjątkowa wystawa, która z pewnością zainteresuje zarówno miłośników sztuki, jak i literatury. Prace studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wykonane w technikach linorytu i litografii, nawiązują do twórczości i sylwetek poetek oraz pisarek związanych z Warmią i Mazurami. Wystawa jest częścią obchodów dwudziestej edycji Nocy Muzeów.

Jak mówi prof. Aleksander Woźniak, który prowadził zajęcia z grafiki warsztatowej: „Wystawa jest efektem ćwiczeń, jakie przeprowadziłem ze studentami I i II roku na zajęciach z grafiki warsztatowej. Zadanie mieli oni następujące: Zinterpretuj twórczość literacką lub postać jednej z pisarek, poetek warmińskich i mazurskich za pomocą obrazu graficznego.”

Wystawa odbędzie się w sobotę, 18 maja, o godzinie 18:00 w holu BWA. Wydarzenie to będzie również okazją do nabycia katalogu prezentowanych prac. Dodatkowo, w godzinach od 18:30 do 21:00, w patio BWA odbędzie się performance pt. „Piszemy poezję”, przygotowany przez studentów Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej. Młodzi artyści będą tworzyć na żywo wielkoformatowe obrazy eksperymentalne na papierze, badając granice między tekstem a obrazem.

Prof. Woźniak podkreśla, że „warto przyjrzeć się powstałym pracom ze świadomością, że często wczesne dzieła zawierają w sobie zapowiedzi kluczowych tropów, wokół których artysta oscyluje i które rozwija później przez całe życie.”

Wystawa jest organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną, we współpracy z Galerią Sztuki BWA oraz Instytutem Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM. Konsultacje naukowe prowadzili prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski i dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM.

Autorzy prac to m.in. Patryk Białczak, Aleksandra Cwalina, Klaudia Kisielewicz, Emilia Koziebrodzka, Martyna Kozłowska, Julia Krajewska, Filip Czerwiński, Veronika Kremenska, Martyna Moskwa, Julianna Neugebauer, Aleksandra Ossowska, Bartosz Pawlaszek, Magdalena Mierzejewska, Anna Romanova, Oliwia Sakowska, Oleksandra Shulha, Maja Siwek, Weronika Stromidło, Jacquelin Louise Szczepanski, Ewelina Szczepańska, Weronika Szyszka, Anna Tatarchenko, Aleks Wiński, Maja Wojtkowicz, Monika Wolińska oraz Agata Świgoń.

Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które łączy literaturę i sztukę w niepowtarzalny sposób, oferując mieszkańcom możliwość głębszego zrozumienia twórczości lokalnych poetek i pisarek.


Według informacji z: Urząd Miasta Olsztyna