Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy wykonującej instalacje PV?

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z wieloma decyzjami. Jedna z nich dotyczy wyboru firmy zajmującej się montażem instalacji. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Dowiesz się z naszego artykułu!

Uprawnienia do projektowania i montażu

Firma montująca panele fotowoltaiczne powinna posiadać niezbędne uprawnienia SEP typu D i E. Równie istotne jest świadectwo kwalifikacyjne w zakresie energii elektrycznej, a także uprawnienia do pracy na wysokościach. Warto wiedzieć, że zakład energetyczny może sprawdzić te uprawnienia, a więc wybór odpowiedniej firmy jest tutaj kluczowy.

Jeśli dana firma zajmuje się również projektowaniem instalacji, powinna posiadać także certyfikat uprawniający do projektowania systemów fotowoltaicznych, który jest wystawiany przez Urząd Dozoru Technicznego.

Jakość sprzętu i producent

Inwestując w panele fotowoltaiczne, warto zwracać uwagę wyłącznie na elementy wysokiej jakości. Komponenty powinny pochodzić od renomowanych producentów oraz muszą odznaczać się długą żywotnością. Wysokiej jakości fotowoltaika będzie stanowić rozwiązanie na nawet kilkadziesiąt lat!

Zanim podejmiesz współpracę z firmą fotowoltaiczną, dowiedz się, jaki sprzęt oferuje. Dodatkowo zorientuj się wśród najlepszych producentów, by mieć pewność, że dokonujesz odpowiedniego wyboru. Choć niższej jakości panele w większości przypadków będą tańsze, ich zakup nie jest tak opłacalny ze względu na krótszą żywotność i większe ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii.

Gwarancje

Bardzo ważną kwestią, której nie możesz pominąć – jest gwarancja. Udziela jej producent i w przypadku paneli fotowoltaicznych najczęściej wynosi 25 lat na uzysk oraz około 10 lat na wady produkcyjne. W przypadku falownika czy akumulatora okres ten wynosi 5 lat.

Warto wiedzieć, że firma fotowoltaiczna również udziela gwarancji – na montaż. W tym wypadku jest to najczęściej od 2 do 5 lat. Warto dopytać o tego typu gwarancję, ponieważ jeśli dojdzie do jakichkolwiek błędów na etapie montażu instalacji, to właśnie ona je pokrywa.

Szacowany zwrot z inwestycji

Twoją uwagę powinno zwrócić również to, czy dana firma przedstawia realistyczne prognozy oszczędności. Specjaliści będą w stanie przedstawić jasne przewidywania, oparte na danych i doświadczeniu. Twoją czujność powinien wzbudzić zarówno bardzo szybki zwrot z inwestycji, jak i ten stosunkowo wolny.

Warto więc zorientować się we własnym zakresie, jaki zwrot przy Twoim zapotrzebowaniu na energię jest realny do osiągnięcia.

Obsługa posprzedażowa i serwis

Współpraca z firmą fotowoltaiczną nie kończy się po zainstalowaniu systemu. Profesjonalna firma oferuje wsparcie także i podczas użytkowania instalacji. Powinna oferować obsługę posprzedażową, serwis, a także ewentualne naprawy. Jeszcze przed podjęciem współpracy warto dopytać o te kwestie oraz dokładnie zapoznać się z umową. W ten sposób uchronisz się przed ewentualnymi problemami i dodatkowymi kosztami.

Elastyczność finansowania

Firmy fotowoltaiczne najczęściej pomagają w uzyskaniu finansowania na fotowoltaikę. Warto, by zespół specjalistów wspierał Cię w uzyskaniu finansowania dopasowanego do Twoich potrzeb. Może to być kredyt lub leasing.

Duże znaczenie ma również wsparcie w uzyskaniu dofinansowania. Popularne programy, takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze pozwalają znacznie obniżyć ostateczny koszt całej inwestycji. Profesjonalna firma fotowoltaiczna pomoże Ci w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Może w Twoim imieniu złożyć wniosek o dofinansowanie, aby zwiększyć szanse na jego uzyskanie. To samo dotyczy pożyczek na fotowoltaikę, które są kierowane m.in. do firm i rolników.

Opinie i polecenia

Zapoznanie się z opiniami jest bardzo ważne, jeśli chcesz skorzystać z usług profesjonalnej i rzetelnej firmy fotowoltaicznej. Sprawdź, jakie realizacje mają na swoim koncie fachowcy oraz czy dotychczasowi klienci są zadowoleni ze współpracy. Jeśli ktoś z Twoich bliskich również zainwestował w fotowoltaikę, możesz poprosić o polecenie firmy fotowoltaicznej.