Olsztynianin oskarżony o 91 oszustw gospodarczych na cudze dane osobowe
Mieszkaniec Olsztyna został oskarżony o szereg oszustw gospodarczych. Śledczy z wydziału przestępstw gospodarczych pod nadzorem prokuratora postawili mu aż 91 zarzutów, w tym zawieranie umów telekomunikacyjnych na cudze dane osobowe. Mężczyzna działał jako recydywista, co może skutkować surowszym wyrokiem.

Skomplikowane oszustwa na cudze dane osobowe

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe w Olsztynie wspólnie z olsztyńską policją zakończyła śledztwo dotyczące oszustw gospodarczych, których dopuścił się mieszkaniec miasta. Podejrzany, 49-letni ogrodnik, podszywał się pod radcę prawnego i zawierał umowy telekomunikacyjne na dane osobowe swoich klientów. W wyniku tych działań, mężczyzna zdobył 82 telefony komórkowe o wartości blisko 300 000 zł, z których 30 sprzedał w lokalnych lombardach.

Metody działania oszusta

W latach 2022 i 2023, oszust przekonywał swoich klientów, że jest radcą prawnym prowadzącym własną kancelarię. Zdobywał ich zaufanie, oferując pomoc w sprawach osobistych i biznesowych. Po podpisaniu umów na swoje usługi oraz uzyskaniu pełnomocnictw, miał dostęp do ich danych osobowych i gospodarczych. Wykorzystując te informacje, zawierał umowy telekomunikacyjne przez internet i telefon, podszywając się pod swoich klientów.

Skutki oszustw i działania śledczych

Śledczy ustalili, że mężczyzna nie tylko zawierał umowy telekomunikacyjne na cudze dane, ale również zaciągał pożyczki w instytucjach parabankowych. Ponadto, nie wykonywał obiecanych usług doradczych, mimo że przyjmował za nie zapłatę. Podejrzany miał już wcześniej na koncie podobne przestępstwa i odbywał kary pozbawienia wolności, co sprawia, że będzie odpowiadał jako recydywista.

Potencjalne konsekwencje prawne

Zgodnie z kodeksem karnym, za oszustwo (art. 286) grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. Jednak w przypadku recydywy, sąd może orzec karę do 12 lat więzienia. Akt oskarżenia zawierający 91 zarzutów trafił już do sądu, a sprawa będzie miała swój finał w najbliższym czasie.


Wg inf z: Policja Olsztyn