Olsztyn 2026: Nowe rozwiązania i rekordowe wsparcie dla mieszkańców!
Olsztyn staje przed nową szansą na zmiany w przestrzeni miejskiej dzięki rekordowemu budżetowi obywatelskiemu. Mieszkańcy mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, które mogą wpłynąć na ich otoczenie. Warto przyjrzeć się, jakie nowości wprowadzono w tegorocznej edycji OBO 2026.

Rekordowa kwota na Olsztyński Budżet Obywatelski 2026

W poniedziałek, 13 stycznia, rozpoczęła się nowa edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, a mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do 20 lutego. W tym roku gmina przeznaczyła na ten cel imponującą sumę 10,5 miliona złotych, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Z tej kwoty 3,5 miliona złotych zostanie przeznaczone na projekty miejskie, a 7 milionów złotych na pomysły osiedlowe.

Prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, podkreśla, że budżet obywatelski to unikalna forma zaangażowania mieszkańców w proces podejmowania decyzji dotyczących inwestycji w mieście.

- Budżet Obywatelski to wyjątkowa ścieżka przeprowadzenia miejskich inwestycji – mówi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
W tym roku wprowadzono kilka innowacji, które mają na celu uproszczenie procesu zgłaszania projektów oraz ich późniejszej realizacji.

Nowe zasady zgłaszania projektów w OBO 2026

W tegorocznej edycji każdy projekt będzie miał przypisanego opiekuna merytorycznego, który pomoże w dopracowaniu wniosku, aby był on możliwy do zrealizowania. Dodatkowo, w formularzu zgłoszeniowym pojawiło się nowe pole, w którym mieszkańcy muszą podać szacunkowe koszty utrzymania projektu w skali roku. Te informacje będą konsultowane z odpowiednimi jednostkami Urzędu Miasta, co ma na celu zwiększenie szans na sukces projektów.

Choć mieszkańcy są zachęcani do składania projektów online, istnieje również możliwość złożenia wersji papierowej. Warto jednak pamiętać, że wnioski w formie papierowej muszą być wypełnione komputerowo. Tradycyjne karty do głosowania będą dostępne jedynie w punktach konsultacyjnych, co ma na celu ograniczenie liczby nieważnych głosów oraz wyeliminowanie tzw. „hurtowego” głosowania.

Olsztyn czeka na pomysły mieszkańców

Beata Kardynał-Stawicka z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta Olsztyna zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w procesie zgłaszania projektów.

- Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty miejskie i osiedlowe w terminie od 13 stycznia do 20 lutego – mówi Beata Kardynał-Stawicka.
To doskonała okazja, aby włączyć się w rozwój swojego miasta i wpłynąć na jego przyszłość. Jakie zmiany mieszkańcy chcieliby zobaczyć w Olsztynie? To pytanie pozostaje otwarte, a odpowiedzi mogą przynieść ciekawe i innowacyjne projekty.


Źródło: UM Olsztyn