Zima na dachach - straż przypomina o usuwaniu śniegu, sopli i nawisów

2 min czytania
Zima na dachach - straż przypomina o usuwaniu śniegu, sopli i nawisów

W Olsztynie biały puch na dachach nie zawsze oznacza malowniczy krajobraz. Strażacy ostrzegają, że zwały śniegu i lodowe sople mogą szybko stać się poważnym zagrożeniem dla konstrukcji i przechodniów. Apel wypływa z praktyki i obliczeń nośności śniegu - to przypomnienie, że odpowiedzialność leży po stronie właścicieli i zarządców budynków.

  • KM PSP w Olsztynie przypomina - zaległy śnieg i sople to realne niebezpieczeństwo
  • Prawo budowlane wskazuje obowiązki właścicieli i możliwe sankcje

KM PSP w Olsztynie przypomina - zaległy śnieg i sople to realne niebezpieczeństwo

KM PSP w Olsztynie zwraca uwagę na sytuacje, które najczęściej prowadzą do uszkodzeń dachów i wypadków: gromadzenie się śniegu na dachach płaskich i dużych oraz tworzenie się sopli i nawisów nad wejściami. Straż pożarna wyjaśnia, jak duże może być obciążenie:

  • jeden metr sześcienny świeżego puchu waży około 200 kg,
  • metr sześcienny śniegu mokrego to już 700–800 kg,
  • metr sześcienny lodu może osiągać 900 kg.

Takie wartości szybko sumują się na rozległych połaciach dachowych. Dodatkowe zagrożenie stanowią zwisające sople i nawisy, które mogą odrywać się i ranić osoby przebywające pod dachem lub uszkadzać zaparkowane pojazdy.

Prawo budowlane wskazuje obowiązki właścicieli i możliwe sankcje

Zgodnie z Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., art. 61, pkt 2, obowiązek usuwania śniegu, sopli i nawisów spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Szczególną czujność powinni zachować zarządzający obiektami handlowymi i użyteczności publicznej. Kto ignoruje te przepisy, może podlegać karze - od grzywny, przez karę ograniczenia wolności, aż po pozbawienie wolności do roku.

Informacja pochodzi z opracowania Państwowej Straży Pożarnej; materiały opracował st. kpt. Jakub Wiecierzycki.

Dla bezpieczeństwa warto pamiętać o kilku praktycznych zasadach:

  • regularnie kontrolować dachy i krawędzie dachu po intensywnych opadach,
  • zgłaszać niebezpieczne nawisy i sople do zarządcy budynku lub administratora,
  • nie próbować usuwać ciężkiego śniegu samodzielnie z wysokości bez odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia,
  • w sytuacji bezpośredniego zagrożenia dzwonić po służby ratunkowe.

Mieszkańcy powinni także obserwować miejsca najczęściej zagrożone - wejścia do budynków, chodniki przy wysokich elewacjach i miejsca, gdzie nawis może spaść na przejazd lub zaparkowane auta. W blokach i kamienicach najlepiej ustalić z zarządcą plan odśnieżania oraz sposób zgłaszania pilnych zagrożeń, aby uniknąć szkód i urazów.

Informacja przygotowana w oparciu o materiały Państwowej Straży Pożarnej.

na podstawie: PSP w Olsztynie.

Autor: krystian