Założenie własnej działalności gospodarczej wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. O czym warto pamiętać, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik?

Dla wielu osób własna firma to najkorzystniejszy wybór – można wtedy realizować swoje pasje, nie trzeba być pod stałym nadzorem szefa i realizować jego poleceń, dlatego można samodzielnie rozwijać swoją karierę. Oczywiście, za posiadaniem własnej działalności gospodarczej przemawiają również kwestie finansowe – na własnej firmie można zarobić często więcej niż na etacie.

Jak zatem można założyć własny biznes? Podpowiadamy, jakie początkowe formalności czekają na nowego przedsiębiorcę!

1. Forma prawna dla firmy
Obecnie firmę możemy założyć w dwóch wariantach – jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub też jako spółka.

Gdy nie mamy wspólnika, jednoosobowa działalność to najlepszy wybór. Takich firm w Polsce jest też najwięcej. Druga opcja to jedna z dostępnych form spółek, na przykład spółka cywilna.

Skupmy się tutaj na formalnościach związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

2. Forma opodatkowania firmy
Przedsiębiorca ma też możliwość wyboru formy opodatkowania swojej firmy. Od tego wyboru zależy poziom skomplikowania rozliczeń podatkowych oraz sama wysokość płaconego podatku.

Najczęściej jednoosobowe działalności bazują na księdze przychodów i rozchodów w ramach małej księgowości, ale można też wybrać rozliczenia kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym.

3. Kody PKD dla firmy
Kody PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności określają branżę i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Są potrzebne przy założeniu firmy.

4. Rozliczenia podatku
Przedsiębiorca może samodzielnie zajmować się sprawami związanymi z rozliczeniami podatku, ale może też powierzyć je biurom rachunkowym.

Warto zastanowić się nad formą rozliczenia podatku przed założeniem firmy – informacje na ten temat trzeba będzie wprowadzić do formularza.

5. Rejestracja firmy – wniosek CEIDG-1
Rejestracja firmy odbywa się z użyciem specjalnego wniosku CEIDG-1.

Można go złożyć także przez internet z wykorzystaniem Profilu Zaufanego. Osobiście wniosek można przekazać do Urzędu Gminy lub Miasta.

6. Konto bankowe i pieczątka firmowa
Aby biznes rozpoczął swoją działalność, warto także założyć firmowe konto bankowe, a także wyrobić pieczątkę firmową.

Dużo pomocnych informacji dotyczących prowadzenia własnej firmy oraz związanych z tym formalności, wyzwań i zagrożeń można znaleźć już teraz na stronie internetowej: http://www.mlodybiznesmen.pl/. Zapraszamy!

biuro