Budowa wymarzonego domu to jedno z tych przedsięwzięć, które najlepiej rozpocząć od znalezienia dobrego geodety, co nie jest wcale takie proste. W miejscowościach, które teraz są na budowlanym topie, takich jak podwarszawskie geodeta Ząbki nie próżnuje. A rozpoczynać współpracy z byle kim, najzwyczajniej w świecie nie warto, bo co jak co, ale budowa domu to projekt wymagający stosunkowo ścisłej i regularnej współpracy między geodetą, kierownikiem budowy a inwestorem.

Dzisiejszy artykuł opracowaliśmy z myślą o początkujących inwestorach, którzy rozpoczynają swoją przygodę z budową wymarzonego domu i zastanawiają się, jak powinna wyglądać ich współpraca z geodetą.

Kiedy następuje dobry moment, żeby zacząć?

Jeśli faktycznie planujemy szybkie rozpoczęcie prac budowlanych, o znalezieniu dobrego geodety powinniśmy pomyśleć już w momencie, kiedy w oczy rzuci nam się ogłoszenie „DZIAŁKA NA SPRZEDAŻ”. Dlaczego? Bo w popularnych miejscowościach, na terenie których aktualnie wszyscy się „budują”, takich jak chociażby podwarszawskie Ząbki, znalezienie geodety dysponującego wolnym czasem w dogodnych dla nas terminach graniczy z cudem. Tak więc, o rozpoczęciu współpracy z geodetą lepiej pomyśleć wcześniej niż później, a nie jak mówi stare przysłowie później niż wcale.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania?

Spotkanie z geodetą to nie pierwsza randka, mimo to warto się do niego prawidłowo przygotować. Jeśli jesteśmy na etapie wspomnianej „DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ” nasze potrzeby i oczekiwania względem geodety będą inne, niż na etapie – mamy już działkę, zaczynamy budowę. Wróćmy jednak do momentu zakupu działki. Jeśli nie dysponujemy zakupioną wcześniej parcelą sam jej zakup warto skonsultować z geodetą. Dlaczego? Chociażby po to, żeby chwili rozpoczęcia prac budowlanych nie obudzić się z ręką w przysłowiowym nocniku, bo granice naszej działki faktycznie nie przebiegają tak, jak przebiegają według dokumentów zakupu – czasami przebieg granicy ulega zmianie na przestrzeni lat, chociażby dlatego, że któryś z sąsiadów postawił krzywo płot lub wręcz przeciwnie, płot między działkami został zdemontowany, a nowy postawiono na szybko i niedbale w chwili sprzedaży działki. Dlatego współpracę z geodetą nad budową domu warto rozpocząć już od zakupu działki.

A co jeśli posiadamy działkę wcześniej nabytą?

Działkę budowlaną mogliśmy kupić przed laty lub odziedziczyć w spadku. Ziemia ta mogła latami leżeć odłogiem i czekać na moment, w którym dojrzejemy do decyzji o rozpoczęciu prac budowlanych… W tym czasie mogło się wiele wydarzyć. Nawet jeśli przed zakupem wspomnianej parceli konsultowaliśmy przebieg jej granic z geodetą, procedurę tę warto powtórzyć przy okazji przygotowywania mapy działki na cele projektowe. Oznacza to, że do biura geodety tak czy inaczej powinniśmy się udać jeszcze przed etapem przysłowiowej dziury w ziemi. Chodzi przede wszystkim o to, aby wszelkich pomiarów, tyczeń budynku oraz innych wymaganych prac geodezyjnych dokonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac ziemnych.

współpraca z geodetą w czasie budowy domu

Powiedz o swoich planach…

Częstym błędem początkujących inwestorów jest dzielenie prac geodezyjnych i traktowanie każdego zlecenia dla geodety oddzielnie. O co nam chodzi? Planując budowę domu już w momencie, kiedy po raz pierwszy przekraczamy próg pracowni geodety wiemy, że przed ukończeniem budowy i zamieszkaniem we własnym domu z jego usług będziemy musieli skorzystać co najmniej kilkakrotnie. Tymczasem gros inwestorów, zamiast od razu poinformować o tym geodetę, zleca wykonanie pojedynczej usługi – wytyczenia lub weryfikacji przebiegu granic działki.

Dlaczego warto od razu mówić o planach stałej współpracy?

Geodeta, do którego przyszliśmy nie musi wiedzieć, że planujemy budowę domu. W związku z tym nie będzie zakładał, że z jego usług będziemy przez jakiś czas – aż do momentu oddania budynku do użytku – korzystać w miarę regularnie. Tymczasem wielu geodetów oferuje zniżki dla inwestorów poszukujących osób do stałej współpracy. Jeśli od razu powiemy, że potrzebujemy wytyczyć granie działki, bo lada chwila na tej parceli stanie nasz przyszły dom geodeta z pewnością zaproponuje nam bardziej preferencyjne warunki rozliczania, a co nawet ważniejsze zarezerwuje sobie czas na wykonanie pozostałych usług, dzięki czemu nie będziemy się musieli martwić o kosztowne przestoje na placu budowy.