Wraz z rosnącą popularnością budownictwa jednorodzinnego rośnie zainteresowanie inwestorów artykułami dotąd uważanymi za ekskluzywne lub luksusowe, jak na przykład wanna SPA. Czym wanna SPA różni się od jacuzzi? Czy może być użytkowana zarówno w domu, jak i ogrodzie? Komu w szczególności zaleca się korzystanie z relaksujących kąpieli?

Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących domowych SPA znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Domowe SPA – czy to w ogóle możliwe?

Zażywanie relaksu w domu jest bardzo trudne, gdyż jesteśmy nieustannie bombardowani domowymi sprawami, które – czy tego chcemy, czy nie – również działają na nas stresująco. Nie oznacza to jednak, że mając do dyspozycji odpowiednio dużą przestrzeń – albo w domu, albo w ogrodzie – nie możemy spróbować stworzyć własnego miejsca do relaksu, do którego będziemy się mogli udać w wolnej chwili, chociażby na chwilkę. Takim miejscem może być m.in. ogrodowe spa lub wanna z hydromasażem. Zanim rozważymy wybór któregoś z tych urządzeń sprawdźmy czy i czym rzeczywiście się one od siebie różnią.

ekskluzywna wanna SPA

Jacuzzi

Jacuzzi to powszechnie używane określenie, którym nazywa się wanny z funkcją hydromasażu. Oznacza to, że przykładem jacuzzi może być zarówno minibasen ogrodowy, jak również zwykła wanna kąpielowa, która została dodatkowo wyposażona w dysze ze strumieniem wodnym. Co do zasady, funkcjonowanie jacuzzi opiera się na hydromasażu, który jest możliwy poprzez instalację w wannie lub basenie wspomnianych dysz ze strumieniami wodnymi. Dodatkowo, współczesne urządzenia są wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne, umożliwiające elektroniczne sterowanie przepływająca przez dysze wodą. Inne funkcje, w jakie może być wyposażone jacuzzi to funkcja ozonowania wody, funkcja podgrzewania wody, a także światłoterapia. Wszystkie te funkcje razem mają za zadanie zapewnić jak najwyższy poziom relaksu.

Wanna SPA

Wanna SPA to odmiana domowego jacuzzi, które najczęściej przyjmuje formę dużej wanny kąpielowej, dodatkowo wyposażonej w system hydromasażu. W przeciwieństwie do standardowego jacuzzi, w którym woda na ogół „stoi” cały czas i jest odpowiednio filtrowana i podgrzewana, tak aby zachowywała zadaną temperaturę, woda z wanny SPA jest spuszczana zaraz po kąpieli, dlatego też ten rodzaj jacuzzi nie jest wyposażony w specjalistyczne filtry wody, które montuje się w minibasenach ogrodowych oraz jacuzzi przeznaczonych do użytkowania w salonach SPA czy ośrodkach sportowych, bardzo często jacuzzi możemy spotkać w kompleksach basenowych oraz rozbudowanych kompleksach z saunami.

Wróćmy jednak do próby odpowiedzenia na pytanie, czy domowe spa jest w ogóle możliwe. Wydaje się bowiem, że nie. Praktyka pokazuje, że do pełni relaksu potrzebujemy otoczenia, które sprzyja oderwaniu się od codzienności i jej spraw. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w wannę SPA lub zewnętrzne jacuzzi do instalacji w ogrodzie to strata pieniędzy, przeciwnie. Regularne zażywanie masaży wodnych pomaga rozluźnić napięcie mięśniowe, a co za tym idzie zmniejsza negatywne skutki stresu. Dodatkową zaletą domowego SPA jest możliwość korzystania z dobroczynnych właściwości hydromasażu oraz – w zależności od wybranego modelu wanny – kąpieli w wodzie ozonowanej w każdej wolnej chwili. To w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie i pomaga w walce ze stresem.

Jacuzzi w ogrodzie czy wanna SPA w pokoju kąpielowym?

Jednym z częstych dylematów osób, które już zdecydowały się na wannę z hydromasażem jest wybór lokalizacji domowego jacuzzi, a co za tym idzie także wybór modelu urządzenia, a wybór jest naprawdę szeroki. Producenci wanien SPA i minibasenów ogrodowych z funkcją hydromasażu nie próżnują, wręcz przeciwnie. W konsekwencji tego możemy wybierać z szerokiego wachlarza rozwiązań różniących się do siebie kształtem, głębokością, wielkością, systemem montażu, funkcjonalnością, kolorem i wieloma innymi cechami, o których zapomnieliśmy tutaj wspomnieć. To nic dziwnego, że tak bogaty asortyment nie jednego przyprawia o zawrót głowy i skutecznie utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji.