Klimatyzator typu split to najpopularniejsze rozwiązanie klimatyzacyjne w naszych domach. Jest to instalacja niezwykle wydajna, niedroga jak i najbardziej opłacalna w utrzymaniu. Montaż instalacji jest prosty – dlatego możliwy do wykonania samemu. Zaprezentujemy Ci w jaki sposób zamontować i uruchomić Twój pierwszy klimatyzator typu split!
Klimatyzacji split to układ składający się z dwóch głównych jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Łączy je miedziana instalacja rurowa, która tworzy zamknięty układ chłodniczy.
Zasady montażu
Samodzielnie montując klimatyzację trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku jednostki wewnętrznej musi być to przede wszystkim miejsce, gdzie będzie możliwe równomierne rozprowadzania powietrza we wszystkich kierunkach. Jeżeli jest to pomieszczenie gdzie spędzamy dużo czasu – staramy się unikać nadmiernych przeciągów. Zalecenie to jest wskazane w celu uniknięcia jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Wybierając odpowiednie miejsce miej na uwadze przyszły dostęp do niego. Niezbędne będą konieczne serwisy, dlatego warto mieć łatwy dostęp do jednostki wewnętrznej.
W przypadku urządzenia zewnętrznego musi być to równe, utwardzone podłoże. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie go w cieniu – wówczas efektywność chłodnicza będzie jeszcze większa! Pamiętaj, że jednostka zewnętrzna podczas pracy emanuje sporo hałasu. Dlatego warto umieścić ją z dala od okien sąsiadów. Warto też zlecić to zadanie profesjonalistom. Na terenie Poznania możemy polecić https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/
Jednostka wewnętrzna
Montaż jednostki wewnętrznej zaczynam od montażu stelażu, na którym zostanie ona powieszona. Następnie w ścianie wykonujemy otwór o średnicy 65mm poprzez który przeprowadzona zostanie instalacja freonowa, elektryczna i instalacja odprowadzania skroplin. Warto tutaj zastosować tuleję ochronną i od strony ściany zewnętrznej – rozetę. Zanim powiesimy jednostkę wewnętrzną na stelażu warto podłączyć do niej instalację chłodniczą. Takie połączenie wykonujemy poprzez kielichowe skręcanie. Warto również zaizolować śrubunki na rurociągu gazowym i cieczowym.
Jednostka zewnętrzna
Jednostkę zewnętrzną montujemy na konstrukcji wsporczej typu L. Nie zapominamy tutaj o wypoziomowaniu konstrukcji i jej montażu na gumowych podkładkach antywibracyjnych. Należy również zachować bezpieczną odległość od ściany zewnętrznej. Zadbaj o łatwy dostęp do tego urządzenia w celu jego łatwej konserwacji.
Jeżeli wykonaliśmy już prace montażowe i podłączyliśmy wszelkie niezbędne rurociągi pozostaje nam próba szczelności. Wykorzystuje się do tego azot techniczny. Jest to temat nieco bardziej skomplikowany i wymaga odpowiednich kwalifikacji. Dlatego próbę szczelności powinniśmy pozostawić odpowiedniemu specjaliście!