Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r. to dla wszystkich Polaków szczególna data. W powszechnej świadomości uznawana jest za pierwszy dzień niepodległej Rzeczypospolitej, która odrodziła się po 123 latach zaborów. To też ważny dzień w dziejach świata i naszego narodu. W historii powszechnej zapisał się przede wszystkim jako data zakończenia I wojny światowej. Koniec wojny otwierał jednocześnie drogę do niepodległej Polski.

W tamtym czasie z więzienia w Magdeburgu przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludności stolicy i masowe rozbrajanie okupantów w wielu miejscach na terenie całego kraju. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później całą władzę cywilną. Powstanie suwerennego ośrodka władzy państwowej było symbolicznym aktem powrotu państwa polskiego do grona ważnych narodów.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości i kolejna rocznica odrodzenia Rzeczypospolitej stanowią doskonałą okazję do przypomnienia wysiłku patriotycznego wielu pokoleń Polaków. Zachęcamy do udziału w obchodach wojewódzkich lub tych organizowanych przez gminy powiatu olsztyńskiego.

Narodowe Święto Niepodległości 11 XI 2019