Baner promujący akcję Soroptymistek

Stolica Warmii i Mazur włączyła się w akcję klubu Soroptimist International. Do końca tygodnia ratuszowa wieża oraz obserwatorium astronomiczne będą podświetlone pomarańczowym światłem.

Tegoroczna międzynarodowa kampania Przeciw Przemocy Orange the World potrwa do 10 grudnia. Barwa nawiązuje do pomarańczowych elementów ubioru noszonego właśnie przez Soroptymistki.

Akcja została zainicjowana przez Organizacja Narodów Zjednoczonych 20 lat temu. W Polsce jest organizowana od dwóch lat. Jednym z pomysłów zwrócenia uwagi na problem przemocy wobec kobiet jest "pomalowanie" światłem na pomarańczowo miast, w których znajdują się kluby Soroptymistek.

- Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22 proc. z rąk partnera - przytaczają dane Soroptymistki. - Ponad 20 proc. młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w Internecie. Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90 proc. dorosłych ofiar przemocy w rodzinie.

Międzynarodowa kampania trwa 16 dni.

<- Wstecz do: Archiwum