Od czego zależy wycena katalizatora samochodowego?

Katalizator samochodowy to urządzenie, które nieodzowne do poprawnego funkcjonowania pojazdu w dzisiejszych czasach. Pozwala zminimalizować ilość szkodliwych substancji, które dostają się do atmosfery w trakcie pracy silnika, a jego lokalizacja w pojeździe to zwykle układ wydechowy samochodu. Stary katalizator należy poddać utylizacji w miejscach typu skup katalizatorów Tak więc w żadnym przypadku nie należy go wyrzucać do śmietnika lub pozbywać się w inny sposób. Ile można zyskać oddając katalizator do takiego punktu skupu?

Skup katalizatorów warmińsko mazurskie

Oprócz kwestii finansowej związanej z oddaniem katalizatora do punktu skupu, warto wspomnieć także o ekologii. Sprzedaż katalizatora w punkcie skupu związana jest z tym, że zostaną z niego odzyskane cenne surowce, a w tym przypadku metale szlachetne. Jednym z cenniejszych pierwiastków, które znajdują się w dużej części katalizatorów jest platyna. Cennymi składnikami jest także pallad oraz rod. Odzyskiwaniem tego typu materiałów zajmują się firmy, które robią to w sposób profesjonalny, a więc używają do tego zaawansowanych technologicznie urządzeń pozwalających na efektywne odzyskanie cennych metali szlachetnych. W województwie warmińsko-mazurskim dobrą renomą cieszy się firma z miejscowości Nowy Staw, a jej ofertę można znaleźć na stronie https://eskupkatalizatorow.pl/. Firma dysponuje właściwym sprzętem, między innymi spektrometrem, który pozwala oszacować jakość katalizatora, co oczywiście wiąże się z dużo większym zyskiem dla klienta.

Skup katalizatorów cennik

Ile właściwie można otrzymać za katalizator? W gruncie rzeczy początkowa cena zależy od modelu katalizatora, a to jaki to rodzaj katalizatora można sprawdzić znając markę auta, jego rodzaj oraz rocznik produkcji. Najtańsze katalizatory są odkupowane za około 200 złotych, a te droższe mogą być warte nawet ponad 1 000 złotych, natomiast najdroższe mogą osiągać zawrotne kwoty. W dużej mierze zawartość metali szlachetnych buduje wartość katalizatora. Jeśli ktoś planuje sprzedać katalizator, niezależnie od jego stanu, ostateczną wycenę otrzyma dopiero w punkcie skupu, po dokładnym przeanalizowaniu przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Po takiej analizie klient otrzymuje informacje o stanie katalizatora oraz dzięki temu można przekonać się jak wiele cennych metali szlachetnych znajduje się w zawartości tego komponentu.

Warto także zauważyć, że nieprofesjonalna, a więc amatorska regeneracja katalizatora samochodowego może doprowadzić do wypłukania cennych pierwiastków. Co za tym idzie – wartość takiego katalizatora wyraźnie spadnie. Jeszcze jedną kwestię należy wziąć pod uwagę – ceny metali szlachetnych mogą zmieniać się z dnia na dzień, co oznacza, że nigdy nie dojdzie do sytuacji w której ceny katalizatorów będą sztywno trzymać się określonego poziomu.