Nowoczesne respiratory dla Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie
Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie wzbogaciło się o nowoczesny sprzęt medyczny. Dzięki wsparciu wojewody warmińsko-mazurskiego, placówka otrzymała 18 nowoczesnych respiratorów, które znacząco poprawią jakość opieki nad pacjentami.
  1. Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie otrzymało 18 nowoczesnych respiratorów.
  2. Przekazanie sprzętu odbyło się 22 maja z udziałem lokalnych władz.
  3. Stare respiratory zostaną przekazane na Ukrainę.
  4. Planowane są dalsze inwestycje, w tym diagnostyka rentgenowska i rehabilitacja.

Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie, utworzone w kwietniu bieżącego roku, zyskało nowe wyposażenie w postaci 18 nowoczesnych respiratorów. Sprzęt, o wartości 770 tysięcy złotych, został przekazany przez wojewodę warmińsko-mazurskiego, Radosława Króla. Oficjalne przekazanie odbyło się 22 maja, a w uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, w tym starosta olsztyński Andrzej Abako oraz burmistrz Barczewa Grzegorz Matłoka.

Starosta olsztyński Andrzej Abako podkreślił, że przekazanie respiratorów to pierwszy etap unowocześniania szpitala. Dodatkowo placówka otrzymała ręczniki, koce, poduszki, prześcieradła i piżamy, co znacząco poprawi komfort pacjentów. "Cieszę się, że możemy liczyć na wsparcie wojewody Radosława Króla, który dostrzega potrzeby inwestycji w zdrowie w regionie," mówi Abako.

Stare respiratory, które były dotąd używane w Barczewie, zostaną przekazane na Ukrainę. "To sprzęt już wysłużony, ale nadal sprawny i mogący służyć ludziom. Gdy wymienimy aparaturę w Barczewie, działające tu wcześniej respiratory pojadą do Rejonu Riwieńskiego, by pomagać też tam, gdzie jest trudna sytuacja," dodaje starosta.

Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie może przyjąć 77 pacjentów, a obecnie zajętość łóżek utrzymuje się na poziomie 90%. Planowane są dalsze inwestycje, w tym diagnostyka rentgenowska oraz rehabilitacja ogólnoustrojowa. "Myślimy o diagnostyce rentgenowskiej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej. Mamy miejsce, pracowników. Musimy jednak zainwestować w infrastrukturę, m.in. zbudować podjazd dla wózków. To wszystko oczywiście wymaga nakładu środków, będziemy więc szukać wsparcia i możliwości pozyskania finansów zewnętrznych, a przede wszystkim potrzebujemy kontraktu z NFZ, by pacjenci mogli korzystać z usług bezpłatnie," wyjaśnia Abako.

Wojewoda warmińsko-mazurski, Radosław Król, podkreślił znaczenie inwestycji w lokalne placówki zdrowotne. "Wśród zadań powiatu służba zdrowia jest najważniejsza. Istotne jest, żeby nie konkurować z innymi placówkami w regionie, tylko szukać sposobów na uzupełnianie się i zapewnienie opieki jak najbliżej chorych. Prowadzenie takiej placówki jak ta tutaj jest bardzo dobrym kierunkiem," ocenił Król.

Nowoczesne respiratory pozwolą na lepszą opiekę nad pacjentami, a ich przekazanie to ważny krok w stronę unowocześnienia placówki. Dzięki dalszym inwestycjom mieszkańcy Barczewa i okolic będą mogli liczyć na jeszcze lepszą opiekę medyczną blisko swojego miejsca zamieszkania.


Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Olsztynie