Maj pełen kultury w Olsztynie z teatrem, wystawami i muzyką na żywo
Maj w Olsztynie zapowiada się jako prawdziwa uczta dla miłośników kultury i sztuki. Od plenerowych spektakli, przez wyjątkowe wystawy, aż po emocjonujące gry terenowe – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Sprawdź, co przygotowało miasto na najbliższe tygodnie!

Kulturalne serce Olsztyna bije mocniej dzięki nowym wydarzeniom

Już 3 maja mieszkańcy Olsztyna będą mogli uczestniczyć w otwarciu nowej sceny plenerowej na Targu Rybnym. To doskonała okazja, by rozpocząć maj z rodziną i przyjaciółmi, oglądając interaktywny spektakl „Zieleń, nie zieleń”. Występ Hanny Banasiak z Olsztyńskiego Teatru Lalek zabierze najmłodszych w świat pełen zabawy i ważnych wartości, takich jak współpraca i empatia. Start o godz. 16:00, a wstęp jest bezpłatny.

W kolejnych dniach przestrzeń Zajezdni trolejbusowej przy ulicy Knosały zmieni się w miejsce spotkań ze sztuką i historią. 7 maja odbędzie się tam wernisaż „Kolory życia”, prezentujący prace Apolonii Szczęsnej – artystki, której twórczość przetrwała próbę czasu, od lat 30. XX wieku po powojenne projekty mody.

Galeria Dobro zaprasza 9 maja na wystawę fotografii Wojciecha Grzedzińskiego, zdobywcy prestiżowej nagrody World Press Photo. „Bieg okoliczności” to zbiór 25 zdjęć dokumentujących ćwierć wieku reporterskiej pracy autora. Dzień później o godz. 19:00 będzie można osobiście spotkać się z artystą.

Maj pełen literackich wyzwań i muzycznych emocji w Olsztynie

Miłośnicy książek nie mogą przegapić Maratonu Czytelniczego, który odbędzie się 10 i 11 maja w Zajezdni trolejbusowej. Przez pełne 24 godziny uczestnicy będą mieli szansę zanurzyć się w literackie światy podczas intensywnego czytania. Udział jest darmowy, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

Również 11 maja Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci wraz z rodzicami na warsztaty „Czego się boimy?”. To kreatywne zajęcia, podczas których wspólnie stworzone kolorowe strachy pomogą pokonać złe sny i codzienne troski. Warsztaty rozpoczną się o godz. 11:00, a zgłoszenia należy przesyłać online.

Dla fanów mocniejszych brzmień wieczór 16 maja będzie niezapomniany – na scenie Amfiteatru im. Czesława Niemena wystąpi legenda polskiego metalu – zespół Hunter. Towarzyszyć mu będą grupy LARK oraz M2Schron. Amfiteatr znajduje się nad jeziorem Ukiel i słynie z wyjątkowej akustyki oraz malowniczego otoczenia. Bilety są już dostępne.

Wyjątkowe wydarzenia muzealne i plenerowe odkrycia historii Olsztyna

17 maja Muzeum Nowoczesności zaprasza na Noc Muzeów – to doskonała okazja do zwiedzania ekspozycji, udziału w warsztatach oraz spotkaniach z kuratorami. Warto zwrócić szczególną uwagę na wystawę „Miasto umiera i rodzi się” oraz oprowadzanie po pracach Apolonii Szczęsnej.

18 maja Olsztyn zamieni się w planszę do gry terenowej podczas LARP-u pod tytułem „Uroczyście przysięgam, że nic nikomu nie obiecywałem”. Drużyny będą miały za zadanie rozwikłać tajemnicę niedotrzymanej obietnicy, co gwarantuje mnóstwo emocji i świetnej zabawy. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Kolejne dni maja to kontynuacja kulturalnych atrakcji: 24 maja nad rzeką Łyną pojawi się instalacja z barwnych tkanin w ramach wydarzenia „Rusałki”. Następnego dnia Kamienica Naujacka rozbrzmi dźwiękami zespołu Moderato podczas koncertu wiosennego. 27 maja Park Centralny stanie się miejscem artystycznej akcji „I Lustracja”, a 29 maja Galeria Amfilada zaprezentuje wystawę prac uczestników warsztatów terapii zajęciowej zatytułowaną „Co w trawie piszczy”.

Miesiąc zakończy spacer historyczny „Olsztyńskimi śladami Ottona Naujacka” prowadzony przez Rafała Bętkowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 przy Muzeum Nowoczesności.


Na podst. UM Olsztyn