Zbiórka kubków rośnie – młodzi z Jonkowa i pracownicy przekazali setki naczyń

3 min czytania
Zbiórka kubków rośnie – młodzi z Jonkowa i pracownicy przekazali setki naczyń

W dyskretnym rytmie wolontariatu, między straganami a biurowymi filiżankami, pojawiła się prosta idea, która teraz krąży po powiecie. W Olsztynie i okolicach inicjatywa „Podziel się kubkiem” przemieniła nieużywane naczynia w realne wsparcie dla placówek opiekuńczych, a młodzież z Jonkowa zyskała praktyczną lekcję obywatelskiej aktywności.

  • Akcja „Podziel się kubkiem” zyskuje kolejnych partnerów
  • Starostwo olsztyńskie pokazuje, jak działa zbiórka w Olsztynie

Akcja „Podziel się kubkiem” zyskuje kolejnych partnerów

Inicjatywa ruszyła we wrześniu ubiegłego roku i od tamtej pory scala różne środowiska – od urzędników po młodzież z klubów. Do programu dołączyli pracownicy olsztyńskiego starostwa, firma Egger Biskupiec oraz mieszkańcy gminy Jonkowo, a w szczególności członkowie Klubu Młodzieżowego Wolno(ść) i organizatorzy z Fundacji Warming. Wspólne działania obejmowały zbiórki i rozmowy z mieszkańcami o zdrowym żywieniu i dostępności lokalnych produktów, które przeprowadziła Fundacja.

“Zbiórka stała się praktyczną lekcją odpowiedzialności, współpracy i obywatelskiej sprawczości”
Joanna Brachetto-Sojka, prezeska Fundacji Warming i Stowarzyszenia Szałstry

Część zebranych naczyń trafi bezpośrednio do instytucji potrzebujących. Ponad 300 kubków z Jonkowa zostanie przekazanych do Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach oraz do Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióro w Dobrym Mieście.

“Bardzo dziękuję członkom klubu za tę zbiórkę, tak jak i wszystkim dotychczasowym „kubkodawcom” uczestniczącym w tej akcji. I zachęcam do kolejnych zbiórek, bo jak się okazuje, jesteśmy w stanie przekazać w dobre ręce nawet największą „kupę kubków”.”
Andrzej Abako, starosta olsztyński

Starostwo olsztyńskie pokazuje, jak działa zbiórka w Olsztynie

Zbieranie kubków miało różne oblicza – od biurowego „przeglądu naczyń” po akcje w terenie. W pierwszym tygodniu po uruchomieniu projektu pracownicy starostwa olsztyńskiego zgromadzili blisko 400 sztuk nieużywanych naczyń. Równolegle, przy okazji ujednolicania zastawy w zakładzie, pracownicy Egger Biskupiec przekazali ponad 200 kubków.

“Zaproponowaliśmy pracownikom, aby również „podzielili się kubkami”, nie tylko tymi, z których korzystali w pracy”
Ovidiu Olari, członek zarządu Eggera

Efekty wcześniejszych zbiórek skumulowały się w zasobach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, a kolejne partie trafiły do placówek wychowawczych i zdrowotnych opisanych powyżej.

  • Starostwo olsztyńskie – blisko 400 naczyń w tydzień
  • Egger Biskupiec – ponad 200 kubków w tydzień
  • Jonkowo – ponad 300 sztuk przekazanych do konkretnych placówek

Inicjatywa łączy praktyczne rozdysponowanie przedmiotów z edukacją młodzieży – wolontariat przy zbiórce stał się okazją do kontaktu międzypokoleniowego i poznania lokalnych potrzeb. Ankiety przeprowadzone przez Fundację Warming z młodzieżą wśród mieszkańców pozwoliły też spojrzeć na problem od strony żywienia i dostępności produktów, co poszerzyło wymiar akcji poza samą wymianę naczyń.

Dla mieszkańców to przykład małej, powtarzalnej aktywności, która przekłada się na wymierne wsparcie instytucji w regionie – kubki przestają być odpadkiem, a stają się elementem krótkiego łańcucha dobra, dobrze rozplanowanego i udokumentowanego przez organizatorów.

na podstawie: Powiat.

Autor: krystian