Ratownicy podczas pracy nad jez. Ukiel

Udane wakacje w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. Było m.in. więcej wypożyczeń sprzętu sportowego i większa liczba odwiedzających Aquasferę.

Pierwsze dni roku szkolnego to dobry czas do podsumowań minionych wakacji. Te były sukcesem Olsztyna i administrującego sportową infrastrukturą OSiR-u. Największym wyzwaniem było zapewnienie wypoczywającym bezpieczeństwa.

- Niezależnie od bardzo trudnej sytuacji jaka panuje na tym rynku pracy w całym kraju, w Olsztynie udało się uruchomić aż trzy kąpieliska oraz cieszący się ogromną popularnością Wodny Plac Zabaw w CRS Ukiel - przypomina dyrektor OSiR-u, Jerzy Litwiński. - Wszystkie te akweny mają łączną długość linii brzegowej około 230 metrów.

Warto dodać, że choć na Warmii i Mazurach mamy trzy tys. jezior, ale w okresie letnim funkcjonowały zaledwie 43 kąpieliska, z czego cztery obszary wodne były chronione u nas, w Olsztynie. A to oznacza, że nasze plaże stanowiły niemal 10 proc. wszystkich strzeżony kąpielisk na Warmii i Mazurach.

W czasie wakacji na stanowiskach ratowniczych dyżurowało jednocześnie 12 ratowników. Aby zabezpieczyć ciągłość pracy kąpielisk zatrudnionych zostało 30 ratowników. W tym samym czasie w pełnym wymiarze funkcjonowało Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera Galeria Warmińska - tam potrzeba kolejnych 28 ratowników.

- Miałem chwile zwątpienia, że się uda wszystko dopiąć przed terminem uruchomienia kąpielisk - przyznaje koordynator ratowników, Jacek Lendzian. - Na nasze ogłoszenia o pracę reakcja była praktycznie zerowa. Na szczęście udało nam się ściągnąć ratowników praktycznie z całej Polski, m.in. z Gdańska, Poznania i Szczecina. Jestem dumny z mojego zespołu, a i reakcje wypoczywających były budujące. Na przykład goście znad morza zachwycali się, że można i tu, nad jeziorami, tak świetnie zabezpieczyć kąpieliska.

Łącznie między czerwcem a sierpniem teren CRS Ukiel odwiedziło ok. 630 tys. osób, czyli porównywalnie do poprzedniego roku. W tym czasie sprzęt sportowy i pływający wypożyczono niemal 27,2 tys. razy, o ok. tysiąc więcej, niż przed rokiem. Dodatkowo ponad 90 tys. osób odwiedziło w ciągu trzech wakacyjnych miesięcy WCRS Aquasfera. To więcej aż o 16 tys. osób, niż przed rokiem.

- Bardzo nas cieszy wzrost zainteresowania naszym miastem - przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Gościliśmy turystów nie tylko z każdego zakątka naszego kraju, ale też z zagranicy. Nikt nie mógł się nudzić, bowiem oferta przygotowana m.in. przez Ośrodek Sportu i Rekreacji była bardzo bogata. Ogromnie cieszy mnie, że udało nam się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim wypoczywającym.

Odpoczywający w Olsztynie mogli nie tylko relaksować się na plaży albo aktywnie korzystać z uroków stolicy Warmii i Mazur. Mogli też obserwować wiele imprez i kibicować sportowcom m.in. podczas Pucharu Europy w triathlonie, mistrzostw Olsztyna w pływaniu na wodach otwartych, Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Nie zabrakło też wydarzeń rozrywkowych, jak choćby Olsztyn Green Festiwal.

[galeria zdjęć - konferencja prasowa w OSiR]

<- Wstecz do: Archiwum