Izolacja przewodów elektrycznych

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że przewody i kable są podstawowym nośnikiem energii oraz sygnałów sterowniczych czy informatycznych. Są one więc wykorzystywane w wielu instalacjach elektrycznych. Istnieje więc sporo rodzajów przewodów oraz kabli. Dzielimy je między innymi ze względu na warunki pracy, obciążalność prądową czy przeznaczenie.

Przewody to elementy obwodu elektrycznego wykonane z materiału przewodzącego. Służą one do przewodzenia prądu elektrycznego. Mogą one występować w instalacjach elektrycznych jako gołe. Element przewodzący zazwyczaj jest w postaci drutu, linki, szynoprzewodu. Izolację stanowi tutaj powietrze. Zadaniem przewodów jest połączenie odbiorników ze źródłem zasilania lub sygnału. Każdy przewód trzeba oczywiście gdzieś podłączyć, przez co musimy go uciąć, odizolować oraz zabezpieczyć nieużywane końce.

Narzędzia do cięcia przewodów możemy podzielić pod kątem przekroju przecinanego przewodu. Istotne jest właściwe dobranie narzędzi, aby nie zmiażdżyć końcówek przewodu. Najbardziej popularnych narzędziem są zdecydowanie szczypce boczne, które służą do precyzyjnego obcinania przewodów oraz ich końcówek. Warto więc zainwestować w dobrej jakości narzędzia.

Usunięcie izolacji z przewodów

Usuwanie izolacji dzielimy głównie na trzy typy. Pierwszym jest usuwanie izolacji głównej w przypadku przewodów wielożyłowych. Można również usuwać izolację poszczególnych żył dla przewodu wielożyłowego. Ostatnim typem jest usuwanie izolacji dla przewodów jednożyłowych. Zależnie od tego jaki typ nas interesuje, powinniśmy dobrać do tego odpowiednie narzędzia, które mogą nam ułatwić pracę.

Warto więc zastanowić się nad zakupem ściągaczy izolacji zewnętrznych. Inne stosuje się do przewodów okrągłych, a jeszcze inne do płaskich. Bardzo ważne jest to, aby nie uszkodzić izolacji poszczególnych żył. Jeżeli chcemy profesjonalnie i łatwo usunąć izolację to powinniśmy się zdecydować na automatyczny ściągacz izolacji (striper).

Naprawa uszkodzonej izolacji

Zdarza się, że nawet fachowiec popełni błąd i uszkodzi izolację któregoś z przewodów. Nie powinien on jednak pozostawić tak uszkodzoną izolację wiedząc, jakie skutki przyniesie to w przyszłości. Warto więc takie miejsce zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest więc zastosowanie odpowiedniej rurki termokurczliwej. Powinniśmy dostosować jej wielkość oraz kolor do uszkodzonej żyły przewodu. Następnie podgrzewamy ją opalarką. Warto pamiętać o tym, żeby podgrzewać rurkę z jednej strony i stopniowo przechodzić do drugiego końca. Jeśli zaczniemy ogrzewać ją z dwóch stron możemy spowodować rozerwanie się koszulki.

Zabezpieczenie końcówek

To, jak zabezpieczymy końcówki przewodów zależy przede wszystkim od tego, gdzie chcemy dany przewód podłączyć i do jakiego urządzenia. Czasami nie musimy nawet wcale zabezpieczać końcówek. Kwestia ta dotyczy najczęściej przewodów typu drut. Natomiast niepodłączone przewody najlepiej jest zabezpieczyć kostkami przyłączeniowymi. Tu znajdziesz świetnych fachowców od instalacji przemysłowych oraz rejestracji PSE http://powersolutions.com.pl/instalacje-elektryczne-sn-nn/

Podsumowując

Jak wyżej widzicie usuwanie izolacji, jej naprawa oraz zabezpieczenie wcale nie jest takim prostym zadaniem. Trzeba posiadać do tego odpowiedni sprzęt oraz wiedzę z zakresu instalacji elektrycznych. Dlatego jeśli nie znasz się na tym i nie chcesz popełnić żadnego błędu, najlepiej jest zatrudnić do tego fachowca, który pomoże nam profesjonalnie zabezpieczyć dane przewody czy naprawić uszkodzoną izolację.