Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olsztyn

Starosta wyróżniony medalem

Związek Polskich Kawalerów Maltańskich obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji w Warszawie odbyła się jubileuszowa uroczystość, podczas której Andrzej Abako, starosta olsztyński został wyróżniony pamiątkowym medalem.

Ich dewizą jest obrona wiary i pomoc ubogim. Mowa o Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Na Warmii i Mazurach Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” prowadzi Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda w Barczewie oraz Dom Pomocy Społecznej w Szyldaku. Szpital w Barczewie zajmuje się ciężko chorymi pacjentami i tymi w podeszłym wieku. W domu opieki natomiast przebywają osoby cierpiące na choroby układu nerwowego.

Powiat Olsztyński od lat współpracuje z Zakonem Kawalerów Maltańskich. W podziękowaniu za nią Andrzej Abako, starosta olsztyński został wyróżniony pamiątkowym medalem. Uroczystość odbyła się w Warszawie, a nabożeństwo w katedrze św. Jana Chrzciciela celebrował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

— Czuję się bardzo wyróżniony — nie kryje Andrzej Abako, starosta olsztyński, który został uhonorowany medalem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. — Ale to też ukłon w stronę moich poprzedników na tym stanowisku i innych samorządowców z powiatu olsztyńskiego. W kadencji 2010-2014, kiedy starostą był Mirosław Pampuch, Powiat Olsztyński przejął budynek dawnego szpitala zakaźnego w Barczewie. Obiekt został wyremontowany z przeznaczeniem na szpital, a zadania związane z paliatywną opieką nad mieszkańcami powiatu olsztyńskiego powierzyliśmy Zakonowi Maltańskiemu. Fundacja „Pomoc Maltańska” prowadzi tam działalność szpitalną, pomagając ciężko chorym, łagodząc cierpienie, pozwalając godnie odejść z tego świata. Współpraca z maltańczykami pokazała nam, jak dużą rolę pełni zakon szpitalników w tym dziele opieki nad ludźmi starszymi, potrzebującymi. Jako samorząd wspieramy maltańczyków na miarę naszych możliwości — powiedział „Gazecie Olsztyńskiej” starosta Andrzej Abako.

Pamiątkowym medalem z okazji 100-lecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich zostali wyróżnieni (od lewej): prezes Grupy WM Jarosław Tokarczyk, starosta olsztyński Andrzej Abako i Rafał Szczepański, wiceprezes Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”
Fot. Gazeta Olsztyńska

Cały artykuł – http://gazetaolsztynska.pl/665850,Wiara-i-pomoc-blizniemu.html

119751947_974282906372863_3413920845159161550_n