Szpital z nowym sprzętem rehabilitacyjnym

Ponad 25 tys. zł otrzymał w 2020 roku od Fundacji PZU Szpital Powiatowy w Biskupcu. Dzięki tej kwocie zakupiono specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, który trafił do Działu Fizykoterapii i Wojewódzkiego Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej. Pomoże on pacjentom w powrocie do zdrowia.

O tym, jak ważna jest rehabilitacja, pewnie nikogo nie trzeba przekonywać. Po złamaniach, zawale serca czy udarze – dzięki niej można powrócić do pełnej sprawności. Ważna jest systematyczność, wczesne podjęcie leczenia oraz dobór ćwiczeń, a w tym pomogą tylko specjaliści. Takich można znaleźć w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu, a także profesjonalny sprzęt, który pomaga im w codziennej pracy z pacjentami.

- Dzięki uprzejmości Fundacji PZU nasz szpital otrzymał w minionym roku kwotę 25,5 tys. zł na realizację projektu dotyczącego poprawy dostępności i jakości udzielanych świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej – mówi Marta Maciejewska, dyrektor szpitala Powiatowego w Biskupcu. – W ten sposób doposażyliśmy w specjalistyczny sprzęt Dział Fizykoterapii i Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej. Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji PZU, bardzo dziękujemy za to wsparcie.

I tak w walce o odzyskanie sprawności ruchowej pacjentów pomogą stół rehabilitacyjny do pionizacji pacjenta, bieżnia rehabilitacyjna, wioślarz rehabilitacyjny, parapodium dynamiczne, balkoniki wysokie oraz aparat do terapii ultradźwiękowej. Sprzęt wzbogacił dotychczasowe wyposażenie szpitala.

- Wioślarz i bieżnia pomogą w rehabilitacji pacjentów z dysfunkcją ruchową po schorzeniach neurologicznych, pourazowo-ortopedycznych czy reumatologicznych, zaktywują mięśnie. Poza tym bieżnia ma szczególne zastosowanie w rehabilitacji kardiologicznej, której celem jest gimnastyka krążeniowo-oddechowa m.in. po zawałach serca – informuje Hanna Pawlikowska, kierownik Działu Fizykoterapii w biskupieckim szpitalu. – Parapodium dynamiczne natomiast wesprze pacjentów po porażeniu czy niedowładach. Pomoże im odzyskać możliwość poruszania się. Stół rehabilitacyjny pozwoli na bezpieczną stabilizację i pionizację chorego nawet z całkowitym porażeniem 4-kończynowym.

- W przypadku osób po wypadkach, urazach, a także udarach czy schorzeniach kardiologicznych fizjoterapia jest niezbędna. Zwiększa ona szanse na przeżycie, poprawia wydolność fizyczną czy też funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy nierzadko przywrócić jakość życia pacjenta przed urazem czy hospitalizacją, przynieść mu ulgę w bólu. Nowo zakupiony sprzęt nam w tym pomoże – dodaje Marta Maciejewska.