Jak bezpiecznie położyć maszt na łodziach?

Prawie podczas każdego rejsu jachtem żaglowym, może zaistnieć potrzeba składania oraz stawiania masztu. Jeśli nie złożymy masztu, nie będziemy w stanie przepłynąć Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z tego względu że jeziora połączone są ze sobą śluzami oraz kanałami. Nad niektórymi z naturalnych przesmyków, które łączą zbiorniki, znajdują się mosty drogowe czy też kolejowe. Choć może się wydawać, że jest to całkiem prosta czynność, sprawia ona trudność wielu początkującym. Jeśli chcemy uniknąć jakichkolwiek wpadek czy nie chcemy spowodować szkód na jachcie, warto jest zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią te czynności. Warto wiedzieć, jak wygląda to krok po kroku, jakie czynności po sobie następują. Gdy jesteśmy przygotowani teoretycznie, praktyka może stać się dużo łatwiejsza.

Całe szczęście, większość jachtów wyposażona jest w urządzenie, które w bardzo duży stopniu ułatwia kładzenie masztu. Zanim jednak przystąpimy do jego opuszczania, musimy sprawdzić czy damy radę manewrować jachtem. Problem składania masztu nie dotyczy właścicieli łodzi kabinowych na mazurach.

Kładzenie masztu - jak przebiega, krok po kroku

  • Na samym początku, powinniśmy zamknąć wszystkie luki pokładowe znajdujące się na jachcie.
  • Następnie, należy zrolować fok oraz zrzucić grot i zamknąć go w pokrowcu.
  • Wypięcie grota z likszpary (pominięcie tego, może doprowadzić do złamania listew w żaglu).
  • Gdy już wypniemy grot z likszpary, musimy poluzować topenantę, linki pokrowca, obciągacz bomu oraz fał rolfoka.
  • Przyszła pora na wypięcie bomu razem z grotem, a następnie ułożyć go na burcie w linii jachtu. Musimy uważać żeby przy odkładaniu, nie porysować okien.
  • Załoga, powinna rozmieścić się w taki sposób, aby nikt nie przebywał pod masztem i żeby nie powstawał przechył masztu.
  • Przygotować fał bramki na kładzenie masztu - sprawdzamy czy na przykład lina nie jest poplątana.
  • Rozpoczynamy płynnie kładzenie masztu, luzując talię. Jeśli wystąpią jakiekolwiek opory, możemy wykorzystać achtersztag i pociągnąć maszt do dołu, jeśli mimo to nadal są problemy, powinniśmy wszystko sprawdzić czy na przykład coś się nie zaplątało.
  • Łapiemy wszystkie luźne liny, a następnie przywiązujemy je krawatami do masztu.
  • Sprawdzamy, czy żadna z lin na pewno nie wpadła do wody, jeśli tak się stanie należy je szybko usunąć bo mogą wplątać się w silnik.

Samodzielne składanie masztu

To, czy możliwe jest złożenie masztu przez jedną osobę, często zależne jest od tego, co znajduje się na jachcie - na przykład rodzaj bramki, liczba przełożeń czy rodzaj rolek). Dużą rolę, odgrywa to w jakim stanie jest sprzęt. Na dodatek, musimy pamiętać, żeby zacumować lub zakotwiczyć na spokojnej wodzie. Nigdy samodzielnie nie można wpływać w kanał, podczas składania masztu!